Sotsiaaldemokraadid seisavad mahetoidu soodsama hinna eest

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid andsid täna riigikogule üle eelnõu, mis näeb ette mahetoidu käibemaksu langetamise. Mahetoidu taskukohasemaks muutmise eest on seisnud ka erakond Eestimaa Rohelised.

„Kui langetada kodumaise mahetoodangu käibemaks viiele protsendile, siis muutub tervisele kasulikum, aga ka keskkonnasõbralikum toit suuremale hulgale inimestele kättesaadavamaks. Mahetoit ei tohi olla luksuskaup,“ ütles Indrek Saar.

Tema sõnul on inimeste tarbimisharjumuste kujundamine üks maksupoliitika eesmärkidest. “Läti kogemus, kus puu- ja juurviljade käibemaksu alandati 21 protsendilt viiele, tõestas, et maksulangetus kandus 88 protsendi ulatuses edasi hinnalangusesse,” märkis Saar.

„Meie teiseks sooviks on toetada kohalikke mahepõllumehi. Mahetootmise laienemisega väheneb ühtlasi vajadus mineraalväetiste järele, mille hinnad on mitmekordistunud. Täna on igati tark vähendada gaasi- ja naftasõltuvuse kõrval ka meie väetisesõltuvust Venemaast ja Valgevenest. See suurendab meie toidujulgeolekut,“ rääkis Saar.

Mahetoodang valmib ilma inimese tervisele ohtlikke pestitsiite kasutamata. Põllumajanduslik mahetootmine kaitseb elurikkust ning aitab Eestil täita kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärke.

Sotsiaaldemokraatide partneriks selle eelnõu puhul on rohelised, kes juba 2019. aasta lõpus taotlesid rahvaalgatuse korras mahetoidu madalamat maksustamist. See algatus sai toona riigikokku saatmiseks vajalikud 1000 allkirja kokku kolme päevaga: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/a8d79371-707b-4a90-b797-d2a8a9af11a5