Sotsiaaldemokraadid uurivad rahandusministrilt, milline saab olema sõja mõju Eesti majandusele ja riigi rahandusele

digiMajandus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikud esitasid täna riigikogus rahandusminister Keit Pentus-Rosimannusele arupärimise, mis puudutab Venemaa Ukraina vastase agressiooni mõju Eesti majandusele ning riigi rahandusele.

Raimond Kaljulaidi sõnul vähenevad sõjategevuse ja sanktsioonide tõttu eeldatavasti riigi tulud ning samal ajal suurenevad riigieelarve kulud.

„Nii riigikogul kui ka Eesti inimestel peab olema ülevaade sellest, milline on hetkel teada oleva info põhjal täpseim võimalik prognoos selle kohta, kuidas mõjutab sõda meie majandust ja riigi rahandust nii lühemas kui pikemas perspektiivis. On oluline, et see arutelu toimuks riigikogus ja oleks avalik,“ ütles Raimond Kaljulaid.

Sotsiaaldemokraadid küsivad rahandusministrilt, milline saab olema sõja ja sanktsioonide mõju tööhõivele, hindade tasemele ning riigi tuludele ja kuludele. „Millised majandussektorid on sõjast enim puudutatud? Millised toetus- ja kompensatsioonimeetmeid on valitsus ette näinud või kavandab, et inimesi ja ettevõtteid täiendavalt toetada?“ küsivad arupärijad ministrilt.

Eesti Panga, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning rahandusministeeriumi esialgse ühise analüüsi kohaselt on sanktsioonide negatiivne mõju Eesti majandusele suurusjärgus 1,8 protsenti SKPst.

„Töökoha kaotab potentsiaalselt 7000-13000 inimest ning riigieelarve tulud vähenevad hinnanguliselt 180 miljoni euro võrra,“ osutas Kaljulaid riigikogu majanduskomisjonis tutvustatud analüüsile.