Sotsiaaldemokraatide eelarvevalikud: hooldekodu koht kättesaadavaks ja tõhusam võitlus viirusega

Kirill KlausSotsiaalkaitse

Sotsiaaldemokraadid esitasid 2021. aasta riigieelarvele kokku 19 muudatusettepanekut, millest kesksem leevendab perede jaoks hooldekodu eest tasumise koormust. Eesti sotsiaalkaitse suure valukoha lahendamisse on kavas suunata 40 miljonit eurot.

“Riik ei saa enam pealtvaataja olla olukorras, kus hooldekodu tasud ei ole paljudele peredele jõukohased. Meie ettepaneku järgi hüvitab riik hooldekodu maksumusest selle, mis inimesel pensionist puudu jääb. Teisisõnu peab abivajaja saama pensioni eest hooldekodu koha,“ ütles rahanduskomisjoni liige Riina Sikkut.

Sotsiaaldemokraadid on seisnud ja seisavad ka järgmise aasta eelarves haiguspäevade heldema kompenseerimise eest, mis aitab tõhusamalt viirust tõrjuda. „Viiruse leviku tõkestamiseks on ametlikult soovitatud esmaste haigusnähtudega koju jääda, kuid kolme esimest haiguspäeva ei hüvitata. Selle tulemusena panevad just madalapalgalised töötajad teiste tervise hoidmiseks oma toimetuleku löögi alla. Vaatamata viiruse leviku hoogustumisele ja uutele töökohakolletele valitsus venitab otsusega, kuigi avalikult on kinnitatud esimeste haiguspäevade hüvitamise vajalikkust,“ selgitas Sikkut. Antud muudatusettepaneku hind eelarvele on rahandusministeeriumi arvutuste järgi 30 miljonit krooni.

Need kaks muudatusettepanekut tegi eelarvele Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon. Ülejäänud ettepanekute autoriteks on üksikud saadikud või siis saadikute grupid.

Näiteks tahavad sotsiaaldemokraadid tuua koolidesse mahetoidu, toetada omavalitsusi jalgrattateede kavandamisel, muuta alampalga ja seega ka keskmise pensioni tulumaksuvabaks. Samuti soovivad nad viia eelarvesse põllumeestele ette nähtud üleminekutoetuste summa.