Sotsiaaldemokraatide eelnõu jätab laste huviringide raha alles

Kirill KlausKärped

Sotsiaaldemokraadid annavad täna riigikogu menetlusse noorsootöö seaduse muutmise eelnõu, mis seaduseks saades tõmbab kriipsu peale koalitsiooni plaanile vähendada 2022. aastal laste huvihariduse riikliku rahastamist poole võrra.

„Valitsuse heakskiidu saanud riigieelarve strateegia lõikab huvihariduse toetuselt maha üle seitsme miljoni euro. Oleme aprilli lõpust saadik vaidlustanud seda lastevaenuliku otsust ning kutsunud valitsusliitu meelt muutma. Kuna kõik meie senised protestid on põrkunud vastu külma ükskõiksuse müüri, siis tuleb seadusesse kirjutada säte, mis ei luba hästi toimivat süsteemi lammutada,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu sätestab, et valdadele ja linnadele huvitegevuse kättesaadavuse tagamiseks jagatav toetus peab jääma vähemalt selle aasta tasemele ehk ei tohi edaspidi kukkuda alla 15 miljoni euro. „Kui riigikogu meie eelnõu vastu võtab, siis jääb see summa riigieelarvesse alles. Ühtlasi jääb astumata samm, mis suurendab regionaalset ebavõrdsust ja toob juurde neid lapsi, kes kannatavad ilmajäetuse ja tõrjutuse käes. Tasuta ringidel ja trennidel on laste vaesuse tõrjumisel oluline roll,“ märkis Saar.

2017. aastal ellu rakendatud toetussüsteem tõi Saare sõnul huviringidesse juurde üle 30000 lapse üle Eesti. Tänu sellele paranes huvihariduse kättesaadavus eeskätt hajaasustusega piirkondades ning kitsamates oludes elavate laste jaoks. „Valitsuse kärpeplaan lööb valusalt laste, kultuuri ja spordi pihta. Ohus on ka tuhandete laste tulevikuväljavaated. See otsus tuleb tagasi pöörata,“ rääkis Saar.