Sotsiaaldemokraatide lahendus näeb ette, et riik hüvitab üle mõistliku hinna kerkinud energiaarvetest 80 protsenti

digiElekter

Sotsiaaldemokraadid algatavad täna riigikogus eelnõu, mis pakub valitsuse äpardunud toetusskeemi asemel lahendust, kus riik kompenseerib kodumajapidamistele automaatselt 80 protsendi ulatuses üle mõistliku hinna tõusnud elektri-, gaasi- või kaugküttearvest.

Oma eelnõu saatsid sotsiaaldemokraadid ka täna kell 13 kogunevatele koalitsiooninõukogu liikmetele, kes hakkavad erinevaid energiavaesuse leevendamise ettepanekuid arutama.

„Meie otsuse eelnõus pakutud skeem tugineb paljuski Norra elektriarvete hüvitamise viisile, mis on tõhus ja väärikas ega sunni hätta sattunud inimesi almust paluma.  Ristisime oma skeemi Põhjatäheks, kuna ta paistab kõigile ühteviisi. Ränga hinnatõusu üheks põhjuseks on riigi tegevusetus ja lühinägelik energiapoliitika. Nüüd on riigi kohus inimesed energiavaesusest välja aidata,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar. Elekter, maagaas ja toasoe ei tohi Saare kinnitusel muutuda luksuskaubaks.

Sotsiaaldemokraatide plaan näeb ette kompenseerida 80 protsendi ulatuses see osa elektri hinnast, mis on suurem kui 6 senti kWh (ilma käibemaksuta) kuni 3000 kWh ulatuses igas kuus. Samamoodi hüvitatakse tarbijatele 80 protsendi ulatuses see osa maagaasi hinnast, mis on suurem kui 0,265 eurot/m3 (ilma käibemaksuta) kuni 300 m3 ulatuses igas kuus. 3000 kWh elektrit või 300 m3 gaasi kuus võimaldab toa soojana hoida vähemalt 100 ruutmeetril elamispinnal ka vanemate küttelahenduste puhul.

 „Näiteks juhul, kui pere detsembri küttearve oli aastataguse 100 euro asemel 300 eurot, siis tuleb lisandunud 200 euro asemel  tasuda 40 eurot ehk kokku mitte 300 vaid 140 eurot.  Ülejäänu makstakse energiamüüjale otse riigieelarvest kinni. 600 euro suurusest arvest jääb niimoodi inimese maksta  280 eurot jne. See on riigile igati jõukohane. Riik teenib tänu kõrgustesse kerkinud elektri hinnale kümnete miljonite eurode eest täiendavat maksutulu, järjest kosub ka Eesti Energia kasum,“ selgitas Saar. Kodumajapidamiste kõrval aitab eelnõu ka väikeettevõtjaid.