Sotsid: Mart Kallas peaks oma volitused linnavolikogu liikmena peatama

digiTurvaline Eesti

Tallinna linnavolikogu istungil tegid sotsiaaldemokraadid ettepaneku EKRE poliitiku Mart Kallase volituste peatamiseks linnavolikogu liikmena kuni politsei on juhtumi uurimise lõpetanud.

Istungi alguses peetud sõnavõtus tõi sotsiaaldemokraat Maris Hellrand fraktsiooni nimel esile sel nädalal aset leidnud juhtumi, kus EKRE poliitik Mart Kallas tänaval nõrgemat liiklejat teadlikult ja tahtlikult talle autoga otsa sõites ründas.

„Tallinna inimeste turvalisus on ja peab olema meie kõigi südameasi, kes on volikogu saali oma valijate poolt saadetud,“ ütles pöördumises Hellrand ning toonitas, et linna turvalisuse parandamise nimel peame töötama parema linnaplaneerimisega ja kõigi vahenditega, mis meie käsutuses on. „Ennekõike peab olema fookuses liikluse nõrgemate osapoolte – jalakäijate ja jalgratturite turvalisus, sest autojuhti kaitseb 2 tonni metalli,“ rõhutas Hellrand. „Kuidas julgevad emad ja isad oma lapsi kooli saata, kui isegi linnavolinik ei suuda oma liiklusraevu talitseda vaid sellega lausa avalikkuses praalib,“ küsis Hellrand volikogult.

Sotsid leiavad, et volikogu mandaat ei tähenda, et rahvaesindajale liiklusseadused või muud ühiselu kokkulepitud reeglid ei kehti, et volinik on neist kuidagi kõrgem. Vastupidi – valitud rahvaesindaja jaoks kehtivad avalikkuse silmis kõrgemad ootused – ta ei pargi valesti, ei lähe vilkuva kollasega üle tee ega sõida kaasliiklejale meelega otsa.

„Kui nüüd volikogu liige ise tänaval nõrgemat liiklejat teadlikult ja tahtlikult ründab, siis see on täiesti lubamatu käitumine, mis heidab varju ka kõigile ülejäänutele siin saalis,“ ütles volinik Maris Hellrand.

Hellrand toonitas, et kui inimene ei suuda kontrollida oma liiklusraevu autoroolis, siis ei sobi ta ka linna juhtima. „Seetõttu on meie fraktsioonil ettepanek Mart Kallasele – peatage oma mandaat kuni politsei uurimise lõppemiseni,“ kutsus Hellrand Kallast väärikale käitumisele.

 Hellranna kõne täismahus:

Äsja toimus Tallinnas üks sündmus, mille peale meenus stseen armastatud seriaalist Kättemaksukontor. Teolt tabatud salakütt selgitab seal politseile, miks ta kitse tulistas – sest „kits tuli kallale, ja nii kaks korda järjest“.

Samamoodi tundis ennast väidetavalt ohustatuna jalgratturist meie kolleeg Mart Kallas ning pidas vajalikuks ratturile kaks korda autoga otsa sõita.

Võrdlusi ja paralleele võib silme ette tulla veelgi – globaalses mastaabis näiteks ka Venemaa väidab, et tundis ennast Ukraina poolt ohustatuna ja pidi seetõttu ründama.

Aga asi on naljast kaugel. Isegi mina ei tulnud täna siia rattaga.

Tallinna inimeste turvalisus on ja peab olema meie kõigi südameasi, kes me siia saali oleme oma valijate poolt saadetud. Selle parandamise nimel peame töötama parema linnaplaneerimisega ja kõigi vahenditega, mis meie käsutuses on. Ennekõike peab olema fookuses liikluse nõrgemate osapoolte – jalakäijate ja jalgratturite turvalisus, sest autojuhti kaitseb 2 tonni metalli. Kuidas julgevad emad ja isad oma lapsi kooli saata, kui isegi linnavolinik ei suuda oma liiklusraevu talitseda vaid sellega lausa avalikkuses praalib?

Volikogu mandaat ei tähenda, et rahvaesindajale liiklusseadused või muud ühiselu kokkulepitud reeglid ei kehti, et tema on neist kuidagi kõrgem. Vastupidi – valitud rahvaesindaja jaoks kehtivad avalikkuse silmis kõrgemad ootused – ta ei pargi valesti, ei lähe vilkuva kollasega üle tee ega sõida kaasliiklejale meelega otsa.

Kui nüüd volikogu liige ise tänaval nõrgemat liiklejat teadlikult ja tahtlikult ründab, siis see on täiesti lubamatu käitumine, mis heidab varju ka kõigile ülejäänutele siin saalis.

Kui inimene ei suuda kontrollida oma liiklusraevu autoroolis, siis ei sobi ta ka linna juhtima.

Seetõttu on meie fraktsioonil ettepanek Mart Kallasele – peatage oma mandaat kuni politsei uurimise lõppemiseni.

Minu isiklik soovitus värskelt juhiloa omanikuks saanud poja emana – andke ka oma juhiluba politseisse hoiule ja minge liiklusraevu vastasele koolitusele. Sest autokoolis kindlasti sellist tegutsemisviisi ei õpetata.