Sven Mikser: Eesti saab liitlastega Putini provokatsiooni ära hoida

Ann VaidaVälispoliitika

Välisminister Sven Mikseri sõnul võib Venemaa president Vladimir Putin üritada Balti riikides punast joont proovida, kuid meil liitlastega on võimalik provokatsioon ära hoida.

Mikser rääkis usutluses Postimehele, et Putinil võib tekkida kiusatus USA uut administratsiooni järele proovida ning tekkida kiusatus kasutada hetke, kui vana administratsioon ei ole enam ametis ja uut veel pole.

“Aga see on ennetatav. Mida selgemalt on kollektiivselt antud sõnumid, seda vähem katseid teeb ta punase joonega mängida,” märkis Mikser ja lisas, et mida kiiremin uus administratsioon paika saab, seda väiksemaks see tõenäosus muutub.

Mikseri sõnul on Putin teinud seoses Krimmi okupeerimisega ja sõjaga Ida-Ukrainas mitu valearvestust, sest arvas, et Ukraina ei ole sisemiselt nii ühtne ja pole võimeline ennast nii kiiresti mobiliseerima ning kindlasti arvas, et ka rahvusvaheline kogukond on nõrgem ja ebamäärasem.

“See, et need kalkulatsioonid osutusid ekslikuks, on ühest küljest väga hea, aga teisest küljest teatud ohu märk, sest see tähendab, et Putin on võimeline tegema valearvestusi. Me kindlasti ei taha, et ta teeks valearvestuse meie regioonis,” lisas ta.

“Oleme kindlad oma liitlastele, et meid ei kingita ära mingis geostrateegilises mängus. Oluline ei ole ainult see, et meie teame, aga ka see, et Putin teab seda,” ütles Mikser.

ERR