Sven Mikser: Euroopa Liit peab parandama ühendusi idapartnerluse riikidega

Ann VaidaVälispoliitika

Välisminister Sven Mikser kinnitas Varssavis Idapartnerluse ja Visegrádi riikide välisministrite kohtumisel, et Euroopa Liit peab parandama ühendusi idapartnerluse riikidega.

“Euroopa Liidu huvides on stabiilne, turvaline ja jõukas naabrus. Selle tagamiseks on meil vaja arendada ühendusi Euroopa Liidu ja idapartnerluse riikide vahel, seda eelkõige transpordi-, energeetika ja digitaalses valdkonnas,” rõhutas Mikser välisministeeriumi teatel. “Ühenduste parandamine tõhustab majanduskoostööd, kaubavahetust ja inimeste vahelisi kontakte ning toob idapartnerluse riigid meile lähemale,” lisas Mikser. Välisministri sõnul tuleb tähelepanu pöörata ka infrastruktuuri projektide rahastamise võimalustele.

Digitaalsete ühenduste parandamisest rääkides toonitas Mikser, et e-valitsemise infrastruktuuri arendamine aitab kaasa näiteks kaubavahetuse optimeerimisele ja avalike teenuste parandamisele, tõstes samal ajal ka riikide läbipaistvust.

Välisministri sõnul on Eestil eesistumise ajal võimalik idapartnerluse poliitikat esile tuua muu hulgas läbi kõrgetasemeliste ürituste. “Eesti eesistumise raames tegutseme selle nimel, et Idapartnerluse tippkohtumise tulemid oleksid ambitsioonikad ja motiveerivad kõigile osalistele idapartnerlust edasi arendama. Oluline, et tippkohtumisel kõlaks selge sõnum ühisest pühendumisest ja et me näitaksime, kuidas koostöö toob kasu me inimestele,” ütles Mikser. Tema sõnul on oluline säilitada idapartnerite indu oma riike ja ühiskondi reformida.