Sven Mikser Kallase märsilohistamisest: kõik tuleks kohe kinni panna!

digiArvamus

Kirjutasin eelmisel sügisel (valitsus oli siis veel Ratase oma), et pandeemia-meetmete puhul ei tohi lubada märsilohistamist, kirjutab europarlamendi liige Sven Mikser EPLi arvamuskülgedel. 

Minu soovitus oli, et valitsus küsiks endalt, milliseid meetmeid me rakendaks siis, kui olukord oleks praegusest kaks korda hullem. Ja siis tuleks neid meetmeid rakendada kohe, ootamata ära, millal olukord nii hulluks muutub. Nii ei lohiseks me enam süveneva kriisi sabas, vaid saaksime edumaa.

Valitsus on vahetunud, aga otsustavust ei ole juurde tulnud ja koroonaolukord on seetõttu läinud järjest hullemaks.

Täna tuleb teha karme otsuseid ja kohe: lõpetada ajutiselt kontaktõpe kõigis kooliastmetes, katkestada igasugune kontaktne huvitegevus, publikuga kultuuriüritused, sulgeda iluteenuste osutamine, restoranid, spaad ja kaubanduskeskused.

Soovitaksin rangelt piirata ka ka eraviisilistel kogunemistel osalejate arvu (olen paraku ise viimastel nädalatel mitut puhku näinud, kuidas õhtuti suletud lõbustusasutuste lõbus publik kolib ümber elumaja üürikorteritesse rahvarohketele ja koroonaohtlikele aftekatele). See kõik nõuab eriolukorra kehtestamist, aga see on hetkel vältimatult vajalik.

Kõiki neid meetmeid tuleb mõistagi resoluutselt jõustada ja kui vaja, siis kasutada eirajate suhtes seaduse jõudu ja sanktsioone.

Jutt on inimeste eludest. On ülim aeg mõelda nende peale, kes ennast kaitsta ei saa – näiteks üksikud eakad, kes elavad Lasna- või Mustamäe tornmaja viieteistkümnendal korrusel ja ei saa liftiga allagi sõita ilma, et neil oleks kümmekond kontakti, kes peavad poodi toidu järele sõitma ühistranspordiga ja sealjuures pidevalt kartma oma elu pärast.

Need on inimesed, kes paraku ei kuulu selle õnneliku viiendiku hulka üle kaheksakümne aasta vanusest, kes on esimese vaktsiinidoosi juba kätte saanud. Need on kellegi emad-isad, mõne lapse vanavanemad.

Need on inimesed, kelle kohta igapäevases koroonastatistikas kasutatakse judisema panevalt dehumaniseerivat kirjeldust – 90-aastane naine, 88-aastane mees, 79-aastane naine…. (statistika, mille avaldamine tegelikult ka julgustab nooremaid ja muretumaid riskikäitumist jätkama).

Need on kõige haavatavamad inimesed meie seast, inimesed, kelle eest peaksid seisma ametikandjad, kes on seatud kaitsetuid kaitsma, ent kelle aur kulub täna valdavalt maskivastaste ja rahvasportlaste õiguste eest võitlemisele.

Valitsus, mõelge nüüd ka neile, kelle elud on päriselt ohus. Julged ja resoluutsed sammud lühikeseks ajaks päästavad elusid ja tagavad haiglate töövõime. Ja olen veendunud, isegi enamikule kultuuri-, teenindus- ja kaubandussektori ettevõtetest on lühiajaline täielik sulgemine koos aruka abipaketiga parem lahendus kui pikk määramatu lõpuga vindumine.

Tõestuseks, et karmidest meetmetest on nakatumiste maha surumisel abi, on Belgia, kus mullu sügisel jõuti vähem kui kuuga kahekümnetuhandestelt nakatumispäevadelt seitse-kaheksa korda väiksemate arvudeni.

Sven Mikser Kallase märsilohistamisest: koolid, kultuuriüritused, iluteenused, restoranid, spaad ja kaubanduskeskused – kõik tuleks kohe kinni panna!