Sven Mikser: Medvedev enam uut võimalust ei saa

Kirill KlausVälispoliitika

Peaminister Medvedevi ja tema valitsuse tagasiastumine pärast Putini kõnet on esimene vaatus Putini presidendiametist lahkumise etenduses, kuid kindlasti ei kulmineeru see etendus Putini võimust loobumisega, kirjutab sotsiaaldemokraadist europarlamendiliige Sven Mikser Eesti Päevalehes.

Millises ametis kavatseb Putin pärast käesoleva ametiaja lõppu Venemaad juhtima asuda, ei ole selge, küll on aga ilmne, et ta plaanib riigi de facto liidriks edasi jääda.

See, et presidentaalse riigi president ametiaja lõppedes põhiseadust muudab ja mitte ei lahku võimult, vaid lahkub üksnes ametist, võttes võimu endaga kaasa, on mõistagi omane vaid ebademokraatlikele režiimidele. Seda, et Putin oleks konstitutsioonimuudatustega valmis võimuohjad tegelikult parlamendi kätte andma, ei usu keegi ei Venemaal ega väljaspool.

Uue valitsusjuhi nimi, mis ilmselt lähiajal teatavaks saab, võib meile anda mingi signaali sellest, kellele kavatseb Putin pärandada kärbitud volitustega presidendiameti. Medvedev ilmselt uut võimalust ei saa.