Sven Mikser: Sotsiaaldemokraatlik Erakond on liberaalsete väärtuste lipulaev

Ann VaidaAvatud ühiskond, Erakond

Sven Mikser

Välisminister Sven Mikser analüüsib detsembrikuu reitinguid.

Täna avaldatud kaks konkureerivat arvamusküsitlust näitavad suures plaanis sarnaseid trende. Samas sisaldub uuringutulemustes ka üks näiline paradoks: ühelt poolt on hüppeliselt kasvanud nende valijate hulk, kes ei soovi mingil juhul valida populiste ja äärmuslasi, teisalt aga näitab liberaalseid väärtusi esindavate erakondade summaarne toetus langustendentsi, samas kui end konservatiivideks pidavate erakondade nool osutab ülespoole.

Ent see paradoks, nagu öeldud, on näiline. Äärmuslust vastustavate ja vabadusi väärtustavate valijate mõningane peataolek on arusaadav ja sellel on selge põhjus. On ju liberalismi senine lipukandja Reformierakond lasknud lipu käest langeda ja jätnud teravas ühiskondlikus väärtuskonfliktis selge seisukoha võtmata.

Vaadates oravate otsustamatuse anatoomiat saab selgeks, et tegemist ei ole taktikalise näpuveaga, vaid lõhe alusväärtuste küsimuses ongi Reformierakonnas täna reaalsus. Partei uus juht ei ole suutnud ka siin arusaadaval moel poolt valida ega ennast kehtestada. Liberaalsete valijate ees on seetõttu hulk küsimusi, mille enda jaoks lahti seletamine ja milles (ümber)orienteerumine võib võtta veidi aega.

Liberaalsete väärtuste kui Eesti senise edu ühe aluse hoidmine ja kaitsmine saab paratamatult meie lähituleviku poliitika olulisimaks rindejooneks. Seetõttu on oluline, et udu hajudes ja segaduse selginedes oleks nende pea viiekümne protsendi valijate jaoks, kes ekrelikku valitsemist näha ei soovi, olemas kindel valik. Oleks olemas erakond, kes ei tee põhiväärtuste arvel kompromisse ega vaheta neid peenrahaks. See ongi sotsiaaldemokraatide missioon.

Seotud lood: