Tanel Kiik: tervishoidu tuleb arendada sama solidaarselt kui riigikaitset

PiretTervishoid

Sotsiaaldemokraat Tanel Kiik hoiatas täna riigikogus peetud meditsiinidebatil solidaarse tervishoiusüsteemi murenemise ja eraravikindlustuse leviku eest, rõhutades korduvalt riigi kohustust leida Eesti tervishoiusüsteemile lisaraha.

„Solidaarse tervishoiusüsteemi tugevdamisele pole ühtegi toimivat alternatiivi. Viimasel ajal jõuliselt turundatud eraravikindlustus ei ole mingi imerohi. Ma loodan, et me ei hakka kunagi laiapindse riigikaitse arendamise asemel tõsimeeli arutama inimestele hoopis erakindlustuse pakkumist,“ rõhutas Kiik. Tänase süsteemi peamine tugevus on Kiige sõnul see, et inimesed saavad raviteenuseid ja abi vajaduspõhiselt, mitte sõltuvalt oma rahakoti suurusest.

„Tervishoid on inimõigus, mis ei tohi kunagi muutuda jõukate privileegiks. Eraravikindlustuse laialdane levik paraku süvendab ebavõrdsust arstiabi kättesaadavuse osas ning tähendab, et raviteenusele saamise kiirus sõltub kindlustuse olemasolust, mitte patsiendi vajadustest. Riigi roll ja kohustus on tagada solidaarse tervishoiusüsteemi toimimine,“ rääkis Kiik.

Endine sotsiaalminister ning tervise-  ja tööminister tõi välja, et Eestis moodustab juba praegu  inimeste omaosalus tervishoiuteenuste eest tasumisel üle 20% tervishoiu kogukuludest. Praeguse olukorra jätkudes peavad inimesed üha suurema osa maksma omast taskust, mistõttu vajab tervishoiu rahastamine süsteemset muutust.

“Peame koos tervishoiu rahastamise reformiga jõudma ka ravikindlustuse laiendamiseni kõigile ehk universaalse ravikindlustuseni,” lisas Kiik.