Tanel Talve: e-valimiste seadusmuudatused eeldavad kõigi nende algatajate ühinemist e-hääletamise hea tava leppega

Ann VaidaE-Eesti, Valitsemine

Riigikogu e-Eesti toetusrühma esimees Tanel Talve (SDE) sõnul on peagi parlamendi suurde saali jõudvate e-valimisi puudutavate seadusmuudatuste vastuvõtmise eelduseks, et kõik nende algatajad on ühinenud e-hääletuse hea tavaga. Eelnõu algatajateks on IRL, Keskerakond ja SDE.

„Hiljuti tegi Riigikogu e-Eesti toetusrühm üleskutse kõigi parlamendierakondade esimeestele uuesti ja üksmeelselt ühineda e-hääletuse hea tavaga (http://www.vvk.ee/e-haaletamine/e-haaletamise-hea-tava-3/) ja nüüd ma kordan seda veelkord,“ ütles Talve.

Selles hea tava leppes on ka punkt, et „valimiskampaania käigus ega pärast valimisi ei seata juhul, kui järgitakse e-hääletamise seadustatud protseduure, päevapoliitilistel kaalutlustel küsimuse alla e-hääletamist ja seega kogu valimiste legitiimsust“.

Tanel Talve meenutas SDE juhatuse eilset koosolekut, kus sotsiaaldemokraadid toetasid e-valimiste arendamist, et juba järgmistel Riigikogu valimistel oleks e-hääletamine võimalik ka valimispäeval. Samuti peab SDE vajalikuks luua 2021. aastaks turvaline tehniline lahendus, et võimaldada e-hääletus ka nutiseadmetes. Vastavad ettepanekud tehakse Riigikogus peagi esimesele lugemisele tulevasse seaduseelnõusse.

„Sotsiaaldemokraadid ei kahtle, et e-Eesti hoidmiseks ja edendamiseks on oluline arendada väsimatult kõiki meie turvalisi e-teenuseid, mille seas on loomulikult e-valimised,“ ütles Talve.