Tanel Talve: Eesti riigijuhid saavad Leedu presidendile selgitada e-valimiste turvalisust

Ann VaidaE-Eesti, Valitsemine

Vabariigi President, Riigikogu esimees ja peaminister peaksid järgmise nädala kohtumistel Eestit külastava Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga selgitama talle e-valimiste turvalisust, kinnitab parlamendi e-Eesti toetusrühma esimees, sotsiaaldemokraat Tanel Talve.

„Ei kujuta, et ükski nendest kohtumisest saaks minna ilma e-valimiste teemata, kuna Grybauskaitė on avalikkusele rääkinud, kuidas e-valimised mõjuvad ebausaldusväärselt, need ei paku anonüümsust ja julgeolekut. Kurb, et meie oluline liitlane on eksiteel, kuid hea, et ta Eestisse visiidile saabub, sest siis saab talle seda kõike selgitada,“ ütles Talve, üks e-riigi eestkõnelejaid Riigikogus.

Ta viitas president Grybauskaitė intervjuule üleeilses Postimehes, kus Leedu riigipea ütles, et ta ei võta küll seisukohta Eesti e-valimiste suhtes, kuid tema arvates on e-valimised ohuks rahvuslikule julgeolekule.

Talve vaidleb talle kirglikult vastu. „Riigid, kes on loobunud e-valimistest turvalisuse põhjustel, ei ole suutnud luua turvalist taristut – ühiskonnas laialt kasutatavat kaugtuvastust. Eesti on selle teinud, ID-kaart ja mobiil-ID on meie valijate jaoks kättesaadavad ja usaldusväärsed. Meil on e-hääletatud kaheksal korral ja ei ainsatki olulist turvaintsidenti,“ rõhutas Talve.

Ta meenutas, et sotsiaaldemokraatide soov on muuta juba järgmistel Riigikogu valimistel e-hääletamine võimalikuks ka valimispäeval ning luua 2021. aastaks turvaline tehniline lahendus, et võimaldada e-hääletus ka nutiseadmetes.

„Kui Leedu president nimetab e-valimistele sarnaste süsteemide kasutamist poliitiliselt enesetapjalikuks, siis ma küsiksin: aga e-pangandus, e-maksuamet, e-politsei, e-meditsiin? Hülgame tehnoloogia, purustame masinad ja kui kaugele minevikku siis taandume?“ imestas Talve.

„Eesti on aastaid jaganud Leeduga turvaliste e-valmiste lahendusi, mille vastuvõtmine Vilniuses on takerdunud poliitiliste erimeelsuste taha. Leedu riigipea saaks siin olla kodanikele mugavate ja demokraatiat edendavate turvaliste digilahenduste eestkõneleja,“ sõnas ta. „Loodan, et president Kersti Kaljulaid, spiiker Eiki Nestor ja peaminister Jüri Ratas seda järgmise nädala alguses Tallinnas president Grybauskaitėle ka ütlevad.“