Tanel Talve: ma ei ole olukorraga rahul!

digiArvamus

Ühelt poolt kurdetakse, et kiiret ja töökindlat internetiühendust võimaldav valguskaabel ei jõua kuidagi inimesteni, samas on Elektrilevi valmis ehitanud kaabliga liitumise võimaluse kümnetele tuhandetele kodudele, aga reaalselt liitunuid on vaid mõni tuhat, kirjutab sotsiaaldemokraat Tanel Talve Maalehes. 

Elektrilevi tunnistab alles nüüd, et ju siis oleks pidanud inimeste seas juba varem tõhusamat selgitustööd tegema, milliseid võimalusi operaatorineutraalne valguskaablivõrk annab ja mida see keeruline sõna üldse tähendab.

Selgitustöö, et kiire nett pole ainult meelelahutuslikuks otstarbeks, on aga ülioluline.

Tegelikult oleks töökindel valguskaabel vajalik parema hariduse saamiseks, kvaliteetsete turvasüsteemide toimimiseks, kaugtöö tegemiseks. Väheneks inimeste vältimatu vajadus füüsiliselt ühest kohast teise liikuda, sellega koos väheneks liikluskoormus, abi saaks mitu korda kiiremini, eriolukordade puhul saaks elu üle interneti edasi toimida jne.

Teine võimalik põhjus – kas piirkonnad, kuhu Elektrilevi turutõrke eemaldamiseks praegu kaablit veab, on valitud õigesti? Äkki pannakse kaablit sinna, kus seda väga ei vajatagi, arvatakse, et hädapärast käib mobiilne ühendus kah, ja muudest võimalustest pole inimesed lihtsalt teadlikud?

Jään oma seisukoha juurde: nii valitsuse, ministeeriumide kui ka riigikogu tasandil puudub arusaam, et valguskaabli vedamine kõikide majapidamiste ja ettevõteteni on riigi konkurentsivõime huvides.

Olen pettunud, et isegi hiljutine eriolukord ei pannud kedagi tõsiselt liigutama. Aga kui poliitilist otsust pole, siis asi muudkui vindub.

Sellise teeme-nii-vähe-kui-võimalik-suhtumisega pole ääre-maastumine varsti enam üksnes siseprobleem, vaid oleme teiste riikide taristutega võrreldes täielik kolkaküla terves Euroopas!

Pole meil korralikke teid, raudteeühendust, ühistransporti ega ühiskonda järgmisele tasemele viivat valguskaablivõrku.

Kes vastutab suurema pildi eest? Kõik on omavahel seotud – koormus teedele ja ühistranspordile väheneks, turvalisus suureneks, tervis paraneks, kui inimesed saaksid oma asju aetud kodust lahkumata. Meil on kõik need teemad ministeeriumides laiali ja terviku eest ei vastuta lõpuks mitte keegi!

Tanel Talve: ma ei ole olukorraga rahul!