Tanel Talve: peame tagama elektri, interneti ja teedevõrgu igas Eestimaa nurgas

Ann VaidaMaaelu

Riigikogu maaelukomisjoni liikme ja eelnõu algataja Tanel Talve sõnul tuleb kogu Eesti katmiseks kvaliteetse internetiga esmalt olemasolevad taristud võtta ühiskasutusse. Vastavasisuline eelnõu tuleb täna riigikogus esimesele lugemisele.

„Piirkondades, kus hetkel lairibavõrgu teenus puudub, on peamisteks kasutuskõlblikuks taristuks elektripostid. Eelnõu on suunatud eelkõige füüsilise taristu (elektritaristu) omanike kasutuses olevate elektripostide kasutamisele, et nende külge paigaldada sidevõrgu elemente,“ selgitas Talve.

Ta toonitas, et sotsiaaldemokraatide eestvõtmisel täienes valitsuslepe eelmise aasta hilissuvel punktiga, mis lubab tagada igale maal elavale perekonnale mõistliku hinnaga kommunikatsioonid – elektri, kiire interneti ja korralikud sõiduteed, luues selleks vajalikud täiendavad toetusmehhanismid ehk nn viimase kilomeetri toetuse.
Vastutajatena said kirja majandus- ja taristuminister ning riigihalduse minister, paraku pole aasta jooksul selles suunas suuremaid arenguid toimunud.

„Maapiirkondade elanikele näib enam kui kummaline olukord, kus nn jäme kaabel jookseb nende krundi äärest mööda, aga reaalselt seda kasutada ei saa. Põhjuseks on asjaolu, et viimase kaablijupi tuppa toomine ja mõne teenusepakkujaga liitumine on kas ebamõistlikult kallis või siis üldse võimatu,“ ütles ta ning lisas, et riigikogu menetluses olev eelnõu lahendab selle kitsaskoha.