Tanel Talve: Tulevik kuulub paindlikele ja efektiivsetele ühistranspordi lahendusetele

Ann VaidaMaaelu

tanel talve e-residentsus

Täna riigikogus toimunud ümarlaud lõppes tõdemusega, et nõudepõhise ühistranspordi arendamisele tuleb hoogu juurde anda, et pakkuda maal elavatele inimestele senisest märksa paremaid liikumisvõimalusi.

Riigikogu e-Eesti toetusrühma esimehe Tanel Talve kinnitusel näitas see arutelu taaskord, et sisulist vastuseisu ühistranspordi paremale ja ka säästlikumale korraldusele ei ole. „Projektiga tuleb täiskäigul edasi minna. Kindlasti tuleb hakata vaatama ka seda, kas ja millises ulatuses on vaja muuta seadusi, et nutitransport saaks paremini toimida,“ märkis Talve.

„Kiire ja paindlik ühistransport on paljude külade jaoks ellujäämise küsimus. Praegune ühistransport suudab järjest suurema raha eest teenindada järjest vähem inimesi,“ ütles oma videoettekandes Põlva vallavolikogu esimees Igor Taro. Tema sõnul ollakse Põlvamaal valmis katsetama esimest nõudepõhist ühistranspordi projekti Mandri-Eestis. Pilootprojekt lükatakse sel suvel käima Saaremaal. „Kuna inimeste liikumisharjumused ei käi mööda maakonna ja omavalitsuste piire, siis pole meil mõtet üles ehitada süsteemi, mis piirneb maakonna või ühe regionaalse piirkonnaga,“ leidis Taro.

Ettevõtja Taavi Tamkivi on  kümme aastat elanud Anija vallas ja kogenud, et transpordimured on põhjuseks, miks inimesed ei saa maale elama minna. Kui inimesel ei ole autot, siis on tal raske liikuma pääseda. Samuti on maal keeruline laste kooli ja huviringidesse viimine. „Maal elavad kas rikkad inimesed või siis vaesed inimesed,“ tõdes Tamkivi, kes on uudsete lahenduste väljatöötamisele õla alla pannud.

Riigikogu e-Eesti toetusrühma eksperdi Pirko Konsa sõnul tehakse praegu pingsat tööd selle nimel, et leida inimestele kõige sobivamad lahendused. See eeldab digitaalse platvormi loomist, aga ka bussiliinide, jagamismajanduse põhimõtete ja valdade käsutuses olevate sõidukite kombineerimist. „Alati ei pea inimene apteeki sõitma, vajalik rohi võib apteegist ka tema koju jõuda,“ märkis Konsa. Tema sõnul mõeldakse kindlasti ka nendele inimestele, kes ei kasuta nutitelefoni.

Selveri e-kaubanduse juht Gunnar Obolenski rääkis nii toidukaupade inimestele toimetamise kui Hiiumaal tegutseva Selveri rändpoe kogemustest. Kui riigil, omavalitsustel ja ka erasektoril on piisavalt tahet ja koostöövalmidust, siis saab seda sünergiat inimeste huvides tööle rakendada, leidis Obolenski.

Teiste seas esinesid sõnavõttudega veel majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi transpordi arengu ja investeeringute osakonna juhataja Indrek Gailan ning maanteeameti ühistranspordi osakonna juhataja Kirke Villemson.

Ühistranspordi tulevikule keskenduva arutelu korraldasid riigikogu e-Eesti toetusrühm ja sotsiaaldemokraatide fraktsioon.