Tartu Linnavolikogu liige Lemmit Kaplinski (SDE) pälvis kultuurikandja tunnustuse

Kertu ValgeTartu

Eile anti Athena keskuses kätte tiitlid Tartu 2015. aasta kultuurikandja laureaatidele. Pärast ametlikku osa oli tänukõnede aeg ning seejärel sai klaase kokku lüüa juba Tartu Popi ja Roki Instituudi kontserdi saatel.

Tartu Uue Teatri lavastus «Odysseia» valiti parimaks kultuurisündmuseks eelkõige seetõttu, et suutis muuta terve Tartu teatrilavaks ning viia publiku rännakule müütiliste kangelaste maailma.

Koreograafi ja lavastaja Renate Keerdi tunnistamisele parimaks teoseloojaks aitas kaasa järjekordne tõestus tema kõrgvormist, lavastus «Põletatud väljade hurmaa».

Tartu kunstimuuseum sai parima kutselise koosluse nimetuse, sest paistis püsivalt silma tähelepanuväärsete näituste ja publiku kaasamisega. Harrastusliku koosluse aunimetusega pärjatud Luuleprõmmu Euroopa meistrivõistluste meeskond tõi aga Tartusse maailmatasemel kirjandusfestivali.

Aasta rahvakultuurikandja tiitli pälvinud kunstilise juhi Uve Saare põhjenduseks toodi asjaolu, et ta on suutnud rahvatantsu noorte seas enneolematult populaarseks muuta. Aasta kultuurikorraldaja tiitel anti aga Lemmit Kaplinskile, kelle töö on andnud hoogu juurde paljudele teistele. Eelkõige paistis Kaplinski silma Aparaaditehase eduka käimalükkamise eest.

Mullu kirjutas Agnes Joala oma blogides lugusid, kuhu pani sisse ka Tartut puudutavaid teemasid. Hoogne kirjatöö tegi žürii arvates ajaveebidest taas arvestatavad kultuurimeediumid, seetõttu nimetati ta ka aasta kultuurikajastajaks.

Uustulnuka preemia läks teatri Must Kast lavastajale ja näitlejale Silver Kaljulale, kes viis sotsiaalse teatri Tartu koolidesse. Aasta kultuurisõbraliku ettevõtte tiitli pälvis aga infotehnoloogiafirma Contriber, kes pakkus hindamatut tuge Tartu muusikanädalale.

Aunimetusega kaasnes Tartu linna stipendium 400–1800 eurot (välja arvatud kultuurisõbraliku ettevõtte kategoorias), tänukiri ning Jüri Kase teos Tartu kultuuriauhinna laureaatidele pühendatud seeriast «Maalikillud».

Kultuurikandja aunimetusi antakse välja 2001. aastast, tänavu jagunesid need üheksasse kategooriasse. Eraisikute ja organisatsioonide esitatud kandidaatide seast tegi valiku eksperdikomisjon. Kokku laekus Tartu kultuurikandjate nimetamiseks 85 ettepanekut.

Allikas: Tartu Postimees