Toomas Jürgenstein: armastame eesti keelt, kuid selleks ei ole vaja puhkepäeva

Ann VaidaEesti, Tartu linn

Toomas Jürgenstein

Sotsiaaldemokraadid toetavad täiendava riigipüha kehtestamist, mis nõuab aga kaalutletud valikut erinevate tähtpäevade vahel. See oli ka põhjuseks, miks enamik Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni saadikuid ei toetanud täna riigikogus ettepanekut muuta emakeelepäev puhkepäevaks.

“Eesti keele tähtsusest rääkimist ei saa kunagi olla liiga palju. Me täname eelnõu esitajaid ja palume neil mõista saadikuid, kes eesti keelt armastavad, kuid eelnõu ei toeta. Üks täiendav riigipüha tuleks Eestis seadustada, kuid see päev tuleb veel välja valida,“ ütles kultuurikomisjoni liige Toomas Jürgenstein enne eelnõu tagasilükkamist.

Jürgensteini sõnul räägib emakeelepäeva puhkepäevaks kuulutamise vastu ennekõike see, et seda päeva tähistatakse ülekaalukalt kõige enam koolides. „Koolides korraldatakse emakeelepäeval kirjanduslike teadmiste võistlusi, näitemänge ja etteütlusi, loetakse luulet, meenutatakse eesti keele suurkujusid ja kohtutakse kirjanikega. Kui sel päeval koolitööd ei toimuks, siis oleks kõike seda vähem, aga emakeelepäeva raskuspunkt peaks olema just koolis,“ põhjendas Jürgenstein.

Uus riigipüha tuleks tema väitel valida välja alternatiivide hulgast. „Valikus on emakeelepäeva kõrval ka teine ülestõusmispüha, 1. september kui tarkusepäev või siis hoopis variant, et kui riigipüha satub nädalavahetusele, siis muutub kas reede või esmaspäev vabaks päevaks,“ märkis Jürgenstein. Emakeelepäeva riigipühana seadustamise korral väheneksid teiste päevade võimalused, lisas ta.