Toomas Jürgenstein: Eesti riigi sümbolid ei tohi punasümbolite kaotamise hoos tahaplaanile jääda

PiretMonumendid, Tartu

Sotsiaaldemokraat Toomas Jürgenstein rõhutas täna riigikogus peetud monumendiarutelul, et punasümbolite maha võtmisest palju olulisem on see, et meie oma riigi sümbolid oleksid rahva vaimus ja südames kindlalt paigas.

 Jürgenstein sõnul ei pane ehitusseadustiku muudatused enamikel sotsiaaldemokraatidel silmi särama, kuigi eelnõu sai tänu kultuuriministeeriumile lõpuks enam-vähem sobivasse vormi.

 „Aga paar küsimust on jäänud. Esiteks, kas kogukonna terve mõistuse rakendamisest ei piisa punasümbolite probleemi lahendamisel? Ja teiseks, kas me ei peaks enam tähelepanu pöörama hoopis vaimsetele monumentidele meie sees?,“ ütles Jürgenstein, kes kardab selle eelnõu puhul nii ülepingutamist kui ka seda, et Eesti riigi sümboolika vaimne tugevdamine jääb tahaplaanile.

 „Karniisidelt ebasobivate elementide puhastamisest ja  skulptuuride eemaldamisest tuhat korda olulisem on jõuda selleni, et meie sümbolid: vapp, hümn ja sini-must-valge lipp elaksid meie rahva südames,“ rääkis Jürgenstein. „Otsekohe, kui saabus vabaduse aimdus, siis päeva -kahega oli linnapilt rahvuslippe täis – voodrikangaid oli ikka poes leida ja õmblusmasinad otsiti välja.“

 Ei tohi unustada, et vaimsed mälestusmärgid ja sümbolid on alati tugevamad kui materiaalsed, lisas Jürgenstein.