Toomas Jürgenstein: loodan, et tänuavaldusel Eesti hüvanguks elanud inimestele on ka ühendav jõud

Ann VaidaEesti

Sotsiaaldemokraat Toomas Jürgenstein tõstis täna riigikogus peetud kõnes esile, et parlamendi tänuavaldus kõigile Eesti hüvanguks elanud inimestele ühtpidi ühendab erinevaid poliitilisi jõude, kuid teisalt loob igale erakonnale võimaluse rõhutada oma prioriteete.

Jürgensteini sõnul näitab tänuavaldus Eesti Vabariigi loojatele, kaitsjatele, hoidjatele ja taastajatele laiapõhjalise koosmeele kõrval ka seda, et riigikogu tunnustab eri maailmavaadete vajalikkust nii ajaloos kui tänapäeval. „Pole kahtlustki, et inimesed, keda me täname, on olnud väga erinevate vaadetega: nende hulgas on nii konservatiive kui liberaale, nii vasakpoolseid kui parempoolseid, väga erinevate erakondade pooldajaid,“ sõnas Jürgenstein.

Nii nagu minevikus, on erakonnad ka praegu kas väiksemal või suuremal määral eriarvamusel selles, kuidas teha Eestit õnnelikuks. Sotsiaaldemokraadid sõnastasid inimeste õnnelikkuse aluseks oleva retsepti juba sadakond aastat tagasi, märkis Jürgenstein ja tsiteeris August Rei poolt 1919. aastal peetud kõne: „Vabas Eestis peab rahva võim valitsema. Eesti vabariik peab olema täiesti demokraatlik katuseharjast kuni vundamendini: keskvalitsusega alates ja valla- ning alevivalitsustega lõpetades… Kõik kodanikud peavad Eesti Vabariigis seaduse ja kohtu ees igas asjas üheõiguslised olema. Miskisuguseid seisusi ei tohi olla. Jõukatel inimestel ei tohi ühtegi eesõigust olla, mida kehvematel ei ole.“

Jürgensteini hinnangul on need sihid paljuski täitunud. „Sotsiaaldemokraadid ühinevad tänuga, mis kuulub kõikidele Eesti hüvanguks elanud inimestele, ja loodavad oma otsustega inimesi natuke õnnelikumaks teha,“ lisas ta.