Vanemate sotsiaaldemokraatide ühisseminar Soome mõttekaaslastega keskendus populismile

PiretVanemad sotsiaaldemokraadid

Tallinna ja Harjumaa vanemad sotsiaaldemokraadid ning Helsingi piirkonna Wanhat Toverit võtsid oma ühisel seminaril vaatluse alla populismi ja selle avaldumise nii Eesti kui Soome ühiskonnas.

Helsingis toimunud arutelu juhatas sisse teaduskirjanik Matti Mörttinen, kes tõi välja, et parempopulistlikud parteid üle maailma on üllatavalt sarnased. Näiteks on nii EKRE kui Põlissoomlased laenanud oma valimisloosungid Donald Trumpilt.

Tiit Tammsaar Foto: Merike Metstak

Eduskunna liige ning eelmine Soome väliskaubanduse ja arengukoostöö minister Ville Skinnari rääkis sellest, et Soome majandusel ja eriti metsatööstusel on käes keerulised ajad. Hinnatõusud ja elatustaseme langus on tema sõnul vesi populistide veskile. Enidne pikaaegne Soome välisminister ning ajaloolane Erkki Tuomioja kõneles Venemaa naabruses asuvate Eesti ja Soome julgeoleku tagamisest oluliselt muutunud julgeolekuolukorras.

Vanemate sotsiaaldemokraatide president Tiit Tammsaar lahkas poliitilist populismi ja EKRE populaarsust. “Inimesed kahjuks usuvad pooltõdesid, eriti need, kes on jäänud majanduslikult hammasrataste vahele ja ootavad nüüd ülevalt ilmutust ehk EKRE lubaduste täitumist,” ütles Tammsaar.  Vanemate sotsiaaldemokraatide asepresident Merike Metstak andis ülevaate Eesti poliitilistest arengutest.

Soome SDP sõsarorganisatsioon Wanhat Toverit ja Eesti vanemad sotsiaaldemokraadid on teinud aastakümneid tihedat koostööd. Järgmine ühisseminar tuleb 2024. aastal Tallinnas.