Võrumaa aasta isaks valiti Setomaa vallajuht Raul Kudre

Kirill KlausLapsed ja pered

Võru maakonna aasta isa on Setomaa vallavanem, sotsiaaldemokraat Raul Kudre. Nelja lapse isa teatakse Setomaa vankri vedamise kõrval ka kui läbi aegade edukaimat Eesti suusaorienteerujat. Mehe esitasid maakonna aasta isa kandidaadiks tütred Daisy ja Doris, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees.

«Hinge teeb soojaks,» lausus Kudre, kui kuulis, et aasta isa tiitlile esitasid teda omaenda lapsed. «Kui lapsed arvavad, et neid on hästi kasvatatud, siis järelikult on asjad läinud päris hästi – tekib tunne, et ma pole isana väga palju mööda pannud.»

Sihikindel mees

Setomaa vallavolikogu esimehe Rein Järvelille sõnul iseloomustavad Kudret sportlik sihikindlus ja suur töövõime. «Olla oma ala parim ja teha selle nimel tööd, kuni tulemus on saavutatud, ei ole ainult Raulile omane iseloomujoon. See on terve Rauli pere moto ja ilmselt on selles Raulil oma oluline roll,» lisas volikogu juht ja Setomaa ülembsootska. «Raul on oma lastele eeskuju ja innustaja.»

«See on emotsionaalne moment,» rääkis Kudre. «Tundub, et olen elus suutnud midagi ära teha. Samas ei tea, kas kõike seni tehtut on palju või on päris palju veel ees.»

Kudre sõnul kulub perega veedetud aeg suuresti spordile. «Oleme käinud koos võistlustel ja laagrites või teinud nädalavahetusel koos trenni,» rääkis Kudre, kelle sõnul on lapsed proovinud võimeid ka muusika vallas ning teinud oma valikud ise.

«Kuid orienteerumispisik on meil kõigil sees. Eks lapsed astuvad ikkagi natuke vanemate jälgedes: käivad kaasas võistlustel ja hakkavad alaga ka ise tegelema,» rääkis Kudre, kelle sõnul püstitatakse koos lastega ka sportlikke eesmärke. «Tundub, et see ala on ka neile parajalt põnev.»

Perepuhkused seotud spordiga

Ka perekonna ühised puhkused on enamasti olnud seotud sportimisega. «Oleme selle eesmärgiga ka reisidel, sageli talvel ja pimedal ajal,» rääkis Kudre, kes noorena Põlvamaad esindanud ka kabes ja males. «Kuid nüüd tegime endale sünnipäevakingituse ja käisime esimest korda kõik koos soojamaareisil.»

Kudre on lastele ka treener. «Samas oleme lapsi kasvanud nii, et kui õppimine on korras, saab ka sporti teha,» rääkis Eesti Maaülikooli maaehituse eriala lõpetanud mees. «Õppimine on ikkagi esikohal ja lastel sellega õnneks probleeme ei ole.»

«Kuid peale õppimise ja spordi on meil peretraditsioonid,» lausus aasta isa. «Oleme näiteks majapidamises ära jaganud heakorratööd: kes niidab muru, kes võtab porgandit või paneb kartulit,» rääkis Kudre.

Mehel on neli last: Käti on 9-, Timo 14-, Doris 22- ja Daisy 25-aastane. «Neil kõigil on erinevad iseloomud, oma huvid ning tõekspidamised,» rääkis isa. «Nad teavad ise, mida tähtsaks peavad ja milles on tugevad.»

Kudre on Eesti suusaorienteerumiskoondise treener ja orienteerumisklubi president. Tütred Daisy ja Doris kinnitavad, et isal jääb aega küll väheseks, kuid siiski leiab ta tingimusteta aega oma lastega tegeleda. Kas siis koos treenimiseks, õppimiseks, treeninguplaani tegemiseks, suuskade määrimiseks, taksojuhi mängimiseks, võistlusanalüüsi tegemiseks, võistlusrajal kaasaelamiseks… Mis iganes tegevused vajavad isa tugevaid teadmisi ja kogemusi, kuldseid käsi või entusiasmi. Oma laste telefonikõnedele vastamine olevat aga temale alati prioriteet kõige muu ees.

Aktiivsed lapsed

Pere täiskasvanud tütred ning ning poeg Timo on Eesti suusaorienteerumise koondise liikmed, kõik kolm treenivad ka isa Rauli juhendamisel. Vanematel lastel on ette näidata kõrgeid kohti suusaorienteerumise tiitlivõistlustelt: nii Daisyl kui Dorisel pronksmedal suusaorienteerumise MMi teatevõistluselt.

Daisy valiti 2018. aastal Võrumaa naissportlaseks ning Doris tuli tema järel teiseks. Pere kõige noorem tütar Käti, kes õpib Värska gümnaasiumi 4. klassis, käib lisaks orienteerumistreeningule muusikakoolis, tantsutrennis ning osaleb laulukonkurssidel.

Peale Raul Kudre olid aasta isa nominendid Juss Torp ja Toomas Männiste, kes said maakonnalt tunnustuseks tänukirja. Torp on Rõuge vallas Piipsemäe külas elav tasakaalukas mees, kes hea isa oma perele ja ka kogukonnas austatud. Ta töötab osaühingus Cristella tehnikuna ja on viimased paarkümmend aastat juhtinud Haanja jahtkonda. Nominendil on kaks tütart: Jaanika (27) ja Jane (23).

Männiste on Kuldre külas elav hea huumorisoonega, töökas ja abivalmis mees, kes alati olemas nii pereliikmetele, sugulastele kui külaelanikele. Ta töötab Uhtjärve ürgoru Nõiariigis elektrikuna ja tal on kolm last: Carena (26), Carmen (23) ja Cerda (21).

ISELOOMUSTUS LASTELT

Raul Kudre on mitmekülgne ja entusiastlik isa, kes on töökas, arukas ja abivalmis. Ta on juba üle kümne aasta töötanud Värska ja Setomaa vallavanemana ning piirkonna heaolu ja areng on talle väga südamelähedane.

Rauli suur huvi on aga sport ning 23-kordse Eesti meistrina on ta meestest tänaseni Eesti läbi aegade parim suusaorienteeruja. Maailmameistrivõistlustelt on tema parim tulemus 1994. aastal võidetud 9. koht. Praegu on ta aktiivne harrastussportlane ning pikaaegne Eesti suusaorienteerumiskoondise treener. Selle aasta suvel osales Raul nii orienteerumisjooksu kui ka rattaorienteerumise veteranide maailmameistrivõistlustel, kus parima tulemusena saavutas 15. koha. Spordipisikuga on ta nakatanud ka oma pere, sest kõik neli last tegelevad samuti orienteerumisega.

Lisaks võistlustel osalemisele ja võistluste korraldamisele on ta suur spordifänn ning elab hea meelega ka televiisori taga Eesti sportlastele kaasa.

Ta on ka pereinimene ning talle on väga oluline teiste pereliikmete käekäik. Kui vanemad lapsed pole kodus, kirjutab ja helistab Raul tihti, et teada saada, kuidas neil läheb. Peres on olulisel kohal traditsioonid ning ühistegevused, näiteks igapäevane ühine õhtusöök.

Võrumaa aasta isaks valiti Setomaa vallajuht Raul Kudre