ANN VAIDA õpetajatest ja automaksust: Kaja Kallas, palun jäta naljategemine koomikutele

PiretMaksud

Kui mõni koomik mõtleb, et teeks nüüd ühiskonnakriitilise kommentaarina sketši sellest, kuidas õpetajad võiks streikimise ajal hoopiski automaksu promoda, siis peaminister Kaja Kallas jõudis kõigile üllatuseks ette.

Mõtestamine, kes on mingi nalja sihtmärk ja milline on ta sotsiaalne positsioon, on koomiku arsenalis väga läbi kaalutud. Nagu eile teada saime, siis poliitikutel tihtilugu mitte. Ettepanek streigi asemel automaksu promomisest võis Kallasele tunduda tolles hetkes kõigest naljakas remark, mida valitsuse pressikonverentsil välja pakkuda, aga tegelikult on see ju alandav.

Teil ei tule naljategemine välja. Aastaid tagasi soovitas Andrus Ansip rahval seemneid süüa, Marianne Mikko imestas, et meditsiinitöötajatel on riigikogu tööga võrreldes eriti lihtne – öövahetuses magavad ju – ja Mart Helme soovitas homodel Rootsi joosta. Ei tule ju välja. Mul on tunne, et naljategemine tuleb erastada. Majandusliberaalne valitsus peaks armastama erastamist.

Nordica, Eesti Post ja Operail ootavad koalitsioonilepingu alusel vähemalt osaliselt erakätesse liikumist. Ja Nordica on teatavasti põhja minemas. Mitte siis otseühendusega Trondheimi või Oulusse, vaid jääb stardirajale passima ja ilma miljonitesüstita edasi ei liigu. Vaid selle aasta üheksa kuuga 12 miljoniga kahjumis, korduvalt täispumbatud, muutunud groteskseks meenutuseks unistusest Eesti maailma viia. Palju need õpetajad nüüd paluvadki?

Ehk pärast seda viimast äpardust pressikonverentsil oleks aeg mõista, et naljategemisega ei ole vaja riiklikul tasemel tegeleda. Eriti samal ajal mängides inimeste närvide ja sissetulekuga oludes, kus absoluutne vaesus on inflatsiooni tõttu kaks ja pool korda tõusnud, maksudes pole selgust ja isegi riigikogu liikmed peavad vajalikuks oma kütusekaardi abil mustkunstitrikkide tegemist.

Meenub Marie Antoinette’i kuulus lause „Las söövad siis kooki!“, vaid selle erinevusega, et Antoinette tegelikult pole nii öelnud ja see omistati talle peale surma. Aga näe, õpetajad võiks automaksu promoda. Igal asjal on oma aeg ja koht ja juba streigini viidud inimestele ütlemine, et nüüd võiks hoopiski automaksust rääkida, on pehmelt äärmiselt kummastav ettepanek isegi naljana. Palun ärge tehke nii.

Üks nali ka lõppu: Kui Arno isaga koolimajja jõudis, rääkisid õpetajad talle automaksu kasulikkusest kogu Eesti majandusele.

Koomik Ann Vaida õpetajatest ja automaksust: Kaja Kallas, palun jäta naljategemine koomikutele