Arenguseire Keskuse kärpimise asemel tuleb vähendada saadikute kuluhüvitisi

digiKärped

Sotsiaaldemokraadid tahavad täna algatatud riigikogu liikme staatuse seaduse muutmisega päästa välja suretamisest Arenguseire Keskuse. Lahendusena näevad nad saadikute kuluhüvitiste vähendamist kolmandiku võrra ja kokku hoitud raha suunamist keskusele, et ei kaoks ära pikaajaline vaade Eesti arengu sõlmprobleemidele.

„Valitsus on otsustanud rakendada üleüldist kärpimist – riigikogu kantselei peab kokku hoidma ligi pool miljonit eurot. Riigikogu juhatuse arvamuse kohaselt saaks kõige valusama hoobi Arenguseire Keskus. Kui riigikogu kulusid on tõesti vaja koomale tõmmata, siis ei tohi see mingil juhul tulla selle keskuse suretamise hinnaga. Teadmispõhine otsustamine ning selle tarbeks vajaliku analüütilise baasi arendamine peaks olema parlamendi jaoks prioriteet. Avalikkus ja riigikogu vajavad väärtuslikku vaadet Eesti arengu sõlmküsimustele,“ selgitas Jevgeni Ossinovski.

Eelnõu langetab kuluhüvitise ülempiiri 30 protsendilt riigikogu liikme ametipalgalt 20 protsendini riigikogu liikme ametipalgani. Vastav säte kehtiks riigikogu praeguse koosseisu lõpuni. Nii kukub kuluhüvitiste igakuine maksimumsumma 1320 eurolt 880 eurole, mis võimaldab säästa pool miljonit eurot. Just selles mahus on valitsus otsustanud riigikogu eelarvet kärpida.

Riigikogu juhatuse liikmete, kelle käsutuses on autod ja autojuhid, kuluhüvitised kukuvad eelnõu järgi poole võrra.

Teiste seas on Arenguseire Keskuse kaitseks välja astunud rektorite nõukogu.