Eduard Odinets: hea Liina Kersna, ära jäta Kohtla-Järve lapsi huvihariduseta. See ongi päriselt juhtumas!

digiHuviharidus

Austatud haridus- ja teadusminister! Hea Liina! Kirjutan Sulle avalikult, kuna loodan, et sellel on ehk rohkem mõju, kui küsimused riigikogu saalis või meie omavahelised vestlused.
Ja loodetavasti annab see Sulle ka rohkem argumente valitsuses laste huvihariduse eest seismisel. Sest ma usun, et sisimas ei soovi ka Sina huviharidusele riigieelarvest jagatavat toetust poole võrra kärpida, kirjutab sotsiaaldemokraat Eduard Odinets Eesti Päevalehes.

Sotsiaaldemokraadid on kevadest saadik hoiatanud nii Sind kui peaministrit, et selle toetusraha vähendamine 7 miljoni euro võrra tähendab tegelikkuses, et paljudes Eesti paikades tuleb laste võimalusi käia ringides ja trennides koomale tõmmata ja seda vaatamata suurenevale omavalitsuste toetamisele.

Enamikes linnades ja valdades kipub lihtsalt olema nii, et muid prioriteete on oluliselt rohkem kui huviharidus. Nägime seda kujukalt, kui omavalitsused said koroonatoetust koos tungiva soovitusega investeerida see summa koolide ventilatsiooni korda tegemisse.

Tead minust pareminigi, et valdavalt läks see raha koolidest kauge kaarega mööda. Toetusraha suunati valimiseelsel ajal enamasti mujale, rohkem käega katsutavatesse objektidesse.

Olete peaministriga püüdnud nii meid kui avalikkust riigikogu saalis ja meedias veenda, et me külvame paanikat. Et kohalike omavalitsuste üldine tulubaas kasvab, et raha vähemaks ei jää ja et pole ühtegi omavalitsust, kes poole võrra huviharidust kärbiks. Mõistetavalt pole selliseid omavalitsusi mõni kuu enne valimisi! Olen aga kindel, et pärast valimisi, kui on käes aeg teha järgmise aasta eelarvet, on pilt hoopis teistsugune.

Nüüdseks on siiski olemas juba ka vähemalt üks omavalitsus, kes ausalt tunnistab, et kärbibki. See on minu kallis kodu – Kohtla-Järve. Küsisin linna uue eelarvestrateegia arutelul volikogus abilinnapea käest, et mis saab huviharidusest, kui riik poole võrra ehk siis rohkem kui 160 000 euro võrra meie linna toetust vähendab. Ja abilinnapea Viive Keskküla vastaski. Ausalt ja otse.

„Probleem meil kindlasti tekib. Sellel aastal oli meil taotlusi huvihariduse arendamiseks summas üle 600 000. Kasutus on väga aktiivne. Pooled taotlused jäid 2021. aastal toetusest ilma. Kui riik tõepoolest oma toetust vähendab, siis me peame paljud asjad ära jätma. Peame tegema raskeid valikuid, mida rahastada ja mida mitte. Oleme juba arvestanud huvikoolidega, kus hiljuti avati uusi erialasid, et seal peab õpe lõpuni jätkuma. Näiteks oreliõpe, mis kestab viis aastat. Selle rahastust me ei saa poole pealt lõpetada,“ just nii kõneles Kohtla-Järve abilinnapea.

Selline on siis tegelik olukord, hea Liina! Sinu käes on hoovad mitte lasta Kohtla-Järve huviharidust poole võrra kärpida. Nii suure linna puhul tähendab see tuhandeid lapsi, kes jäävad oma senistest võimalustest ilma. Sarnane stsenaarium käivitub pärast 17. oktoobrit ka paljudes teistes linnade ja valdades, kui valitsus oma kevadist otsust ei tühista.

Püüa palun seda ka peaministrile ja rahandusministrile selgeks teha. Lapsed ei ole süüdi, et valitsus on endale pähe võtnud kärpida iga hinna eest isegi kasvava majanduse tingimustes. Lapsed ei tohi kannatada!

KIRI | Eduard Odinets: hea Liina Kersna, ära jäta Kohtla-Järve lapsi huvihariduseta. See ongi päriselt juhtumas!