Haigus- ja hooldushüvitise saamise reeglid muutuvad inimestele soodsamaks

PiretHaiguspäevad

Riigikogu kinnitas täna 69 poolthäälega seaduse, mis võimaldab pikalt haiguslehel olevatel  inimestel osalise koormusega töötada ja saada samal ajal ka töötasu. Lisaks tekib lapsevanematel õigus saada haige lapse põetamise ajal kuni 60 päeva eest hooldushüvitist sõltumata lapse diagnoosist.

Sotsiaaldemokraadist sotsiaalkomisjoni liikme Andre Hanimägi sõnul aitab seadusemuudatus vältida raskemalt haigestunud inimeste tööturult kõrvale jäämist.

„Nii tervishoius kui ka tööjõuturul peab Eesti trump olema paindlikkus ja iga inimese eest seismine nii palju, kui see on vähegi võimalik. Kui inimene on mitu kuud haiguslehel, siis võib töölt eemalolek mõjutada teda nii füüsiliselt kui ka psüühiliselt. Edaspidi on võimalik nendel, kes on üle 60 päeva olnud haiguslehel, jätkata teatud tingimustel tööd ka haiguslehel olles kas osalise tööajaga või kergemaid ülesandeid täites,“ selgitas Hanimägi. Ta lisas, et seejuures pakub riik töövõimet toetavaid tööturuteenuseid ja tervisekassa hüvitist, mis kompenseerib töötasu vähenemise.

Oluline muudatus on suunatud ka lapsevanematele, sest lapsevanemale anti õigus saada kuni 60 kalendripäeva hooldushüvitist olenemata lapse diagnoosist. Senini kehtis vastav soodustus vaid vähihaigete laste põetamisel. „See annab  perele väga rasketel hetkedel kindlustunnet ja jõudu juurde. Kõige parem ravi on lähedaste olemasolu. Keegi ei pea muretsema sissetuleku ja elukorralduse pärast, vaid saab keskenduda ja pühenduda oma lapse terveks saamisele.“