Heljo Pikhof: vabanda, Andres, aga Vabaerakonda ei ole ju valimistel olemas

Kertu ValgeTartu

Parlamendikolleeg vabaerakondlaste pingilt Andres Ammas loodab tänases Eesti Päevalehes, et sotsiaaldemokraatide unenäod ei saa kunagi tegelikkuseks. Hää Andres, jätame unenägude seletamise teistele. Ent sotside soov, et Eesti oleks vaba, õiglane ja julge on ju see, millega sinagi nõustud.
Andres Ammas protesteerib oma kirjutises „mõtteviisi vastu, et kohalikud valimised pole kunagi ainult kohalikud“. Seejuures omistab ta sotside esimehele Jevgeni Ossinovskile meie eelmise pühapäeva üldkogult sõnad, et „kohalikel valimistel tuleb pöörata rohkem tähelepanu maailmavaatelistele küsimustele ja kohalikud valimised pole kunagi ainult kohalikud“.

Ma ei leidnud Jevgeni Ossinovski kõnet isegi mitu korda üle lugedes sellist tsitaati. Tõsi, tema kõnes ei olnud kordagi mainitud ka Vabaerakondaa, äkki just sellest Andres Ammase solvumine.

Vabanda, Andres, aga Vabaerakonda ei ole ju kohalikel valimistel erakonnana olemas, sest te ei lähe mitte kusagil oma nimekirjaga oma ideede eest võimu võtma. Vabaerakondlased peidavad end valimisliitudesse, nagu sa ka ise tunnistad.

Ent mis kõige olulisem – Andres Ammas ja Jevgeni Ossinovski räägivad täiesti erinevatest asjadest. Kui Andres arvab, et kohalike volikogude valijad peavad lähtuma vaid sellest, milliseid lahendusi pakuvad kandidaadid ainult kohalike küsimuste lahendamiseks, siis Jevgeni arvates on oluline ka kandidaadi maailmavaade, tema üldised tõekspidamised.

Suurest poliitikast lahtihaakimine pole võimalik

Mina kodanikuna ei suuda valida näiteks kandidaati, kes jagab minu kodulinnas täitsa asjalikke munitsipaalelu lubadusi, aga samal ajal nõuab parlamendi kõnetoolis, et kohtunikud teeksid poliitiliselt õigeid otsuseid. Ehk teisisõnu: poliitik või erakond kohalikul tasandil ei saa end lahti haakida enda või oma erakonna nn suurest poliitikast. Ja kui see suur poliitika kisub Eestit minevikku, eraldatusesse ja vihkamisse, siis ma ei toeta seda kandidaati või tema erakonda ka kohalikul tasandil, olgu ta kohalikud lubadused kui kenad tahes.

Seega on meie väärtused, meie moraalne vundament sama olulised sel sügisel kohalikel valimistel ja Riigikogu valimistel. Nii nüüd kui ka siis küsime inimestelt, kas nad tahavad valida neid, kes hoolivad ja tagavad, et iga kohalik omavalitsus eraldiseisvana ja Eesti tervikuna mitte lihtsalt ei kesta, vaid haarab kinni igast võimalusest muuta oma vald või linn ning kogu riik paremaks, õiglasemaks, julgemaks.

Tulevikku ehitavad need, kes julgevad. See on nii vallamajades ja linnavalitsustes, see on nii Toompeal ja Stenbocki majas. Kohaliku elu edendamiseks tuleb teha samuti tulevikku vaatavaid, tarku ja julgeid otsuseid, siis jääb kohalik elu kestma ja veelgi enam – saab paremaks.

Nii nagu parlamendivalimised mõjutavad kohalikke omavalitsusi, nii mõjutavad kohalikud valimised ka üleriigilist poliitikat. Ma ei kahtle, et varsti juba 30 aastat poliitikas olnud Andres Ammas – omaaegne Isamaaliidu peasekretär, peaminister Laari büroo juhataja ja ülemnõukogu, Eesti Kongressi, Riigikogu saadik – teab seda kõike väga hästi, ka isiklikust kogemusest.

Allikas: Delfi