Helmen Kütt: pensionäride vaesust leevendab pensioni maksuvabaks muutmine

Kirill KlausPension

Täna riigikogus pensionikindlustuse seaduseelnõu arutelul sotsiaaldemokraatide nimel kõne pidanud Helmen Kütt kutsus riigikogu üles hääletama riigieelarve teisel lugemisel ettepaneku poolt, mis hoiab keskmise pensioni maksuvaba.

„Pensionide suurus omab pensionäride vaesuse leevendamisel võtmetähtsust, aga täna oleme olukorras, kus ei Eesti keskmine pension ega ka alampalk ei ole maksuvaba,“ ütles Kütt, tuletades meelde, et riigikogus tulevad homme hääletusele opositsiooni ettepanekud, mille eesmärgiks on muuta 2021. aastal nii keskmine pension kui miinimumpalk tulumaksuvabaks.

Küti sõnul tegi ta sotsiaalkomisjonis eelnõu menetlemisel ettepaneku, et laste eest makstav lisa võiks olla tulumaksuvaba. „Kui ei suudeta teha tervet rehkendust, siis teeks ära mingigi sammu, et inimesed tõepoolest tunneksid veidigi leevendust. See aitaks järele neid, kelle pension on väiksem ja oleks abiks ka neile inimestele, kes on eluaeg töötanud või kes on raske elusaatusega, olnud näiteks Siberis ja kes saavad suuremat pensioni. Neile annab riik küll ühe käega toetust juurde, aga kui keskmine pension on maksustatud, siis riik võtab teise käega eakatelt raha tagasi,“ rääkis Kütt.

Ta osutas ka sellele, et tänase pensioniga ei ole võimalik maksa mitte ühegi hooldekodu koha eest.