Riigikogus tulevad täna lõpphääletusele perehüvitise seaduse muudatused, mis loovad lapsevanematele võimaluse olla samaaegselt vanemapuhkusel ja ühiselt oma väikelapse eest hoolitseda. Samuti lubab uus süsteem emal ja isal vaheldumisi lapsega kodus olla ning töötada osalise tööajaga.
Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul suurendavad vanemahüvitise paindlikumad reeglid valikuvabadust. „Vanemad saavad edaspidi paremini otsustada, kuidas lapse kasvatamise koormust omavahel jagada ning pereelu ja tööalast karjääri hõlpsamalt sobitada. Seaduse üheks eesmärgiks on toetada isadust ja aidata kaasa sellele, et veelgi rohkem isasid pühenduks oma lapse kasvatamisele,“ ütles Kütt. Ta tõstis esile, et võrreldes kümnekonna aasta taguse ajaga on isade valmisolek jääda mõneks ajaks lapsega koju oluliselt kasvanud. „Väikelapsega jalutav või lapsevankrit lükkav isa pole tänapäeval haruldus, vaid uus normaalsus, mida on ka väga armas vaadata,“ lisas Kütt.
Seadus võimaldab vanematel olla kokku 60 päeva koos vanemapuhkusel ja saada samal ajal vanemahüvitist. Samuti saab edaspidi vanemahüvitist kasutada päevade kaupa ja seda kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Vanemahüvitise kogusumma ei sõltu sellest, millal hüvitist kasutatakse.