Indrek Saar justiitsministrile: võitlust poliitilise korruptsiooniga ei tohi panna pausile

PiretKorruptsioon

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Indrek Saar nimetas täiesti arusaamatuks justiitsminister Lea Danilson-Järgi otsust mitte tegeleda eelnõuga, mis on suunatud erakondade rahastamise järelevalve tugevdamisele ja  poliitilise korruptsiooni tõrjumisele.

„Selgus, et uus minister on jätnud juba valmis oleva ja pikalt oodatud eelnõu ministeeriumisse tolmu koguma. Kutsun Danielson-Järgi nii kahetsusväärsest käigust loobuma ja eelnõu riigikogusse saatma. Demokraatia edendamist ja võitlust poliitilise korruptsiooniga ei tohi pausile panna. Erakondade aus ja läbipaistev rahastamine on demokraatia alustala ja selle nimel peavad poliitikud pingutama iga päev. See on eriti oluline tänases seisus. On küllalt näiteid, kus Venemaa on rahaga mõjutanud või püüdnud mõjutada erinevate riikide poliitikat ja ka Eesti ei ole sellest ohust vaba,“ ütles Saar.

Kuigi koos õigusruumi arenguga on ka Eesti poliitika muutunud aastate jooksul läbipaistvamaks, siis viimastel aastatel on saanud avalikuks nii mõnigi korruptsioonijuhtum, millest ühe tuules kukkus üle-eelmine valitsus, lisas Saar. „Olukorras, kus justiitsminister on pühendunud ehitusseadustiku muutmisele ja hoonetelt viisnurkade mahalõikamisele, on õige narr tema põhjendus, et tegeleda tuleb ainult prioriteetsete teemadega. Demokraatia kaitsmine peab olema alati prioriteet ja parlament leiab selleks kindlasti aja,”märkis Saar.

Sotsiaaldemokraadid algatasid 2021. aasta alguses riigikogus eelnõu, mille eesmärgiks oli anda Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile (ERJK) täiendavat jõudu poliitilise korruptsiooniga võitlemiseks ja karmistada karistusi salaraha vastuvõtmise eest. Eelnõu taotleb näiteks lisakaristust neile erakondadele, kes on mõistetud süüdi suures ulatuses keelatud annetuste vastu võtmises. Eelnõu kohaselt ei tohi sellised parteid kolme aasta jooksul üldse annetusi vastu võtta. Selle eelnõu edasise menetlemise halvas ära EKRE, kes tegi sinna 370 muudatusettepanekut.