Indrek Saar: Meie põhiolemus on otsida ühiskonnas tasakaalu

Ann VaidaErakond

„Mis meist saab?“ küsis minu käest pool aastat tagasi üks mu lähedasi kolleege teatripäevilt. Ta ei ole sotsiaaldemokraat, aga ta oli mures nii meie kui ka ühiskonnas toimuva pärast laiemalt, kirjutab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehekandidaat Indrek Saar.

Sarnaselt on viimastel nädalatel küsinud vanad sõbrad, värsked kolleegid, eksministrid ja osakonnaliikmed, naised ja mehed, heterod ja geid, Kadrid ja Vanemad Sotsid, noored ja vanavanemad, keskharidusega ja doktorid, erakonnaliikmed maalt ja linnast, ühesõnaga – paljud inimesed, kel süda õiges kohas. Ei, neid ei ole olnud tuhandeid ja nad on kõik erinevad inimesed, aga neid ühendab sotsiaaldemokraatlik maailmavaade. Ma ei tea, kas nad alati isegi loodavad, et keegi neile ammendava vastuse annaks, aga nad küsivad, mis tulevik ootab meie era- ja ühiskonda. Mina ei oska sellele vastata ja kahtlen kõigis vastustes, mis kindlas kõneviisis tulevikku ennustavad.

Aga ma usun, et meie ühiskonnale, meie Eestile on hoolivust ja sõbralikkust kandvat, tasakaalu otsivat maailmavaadet vaja rohkem kui kunagi varem. Ja ma tean, mida saame teha, et usk meie maailmavaate elujõulisusse kokku ei kuivaks ja meie kõigi Eesti kokku ei kuivaks.

Me peame uuesti kokku saama ja usu taastama. Usu sellesse, et koos tegemisel ja koos mõtlemisel on jõud. Me oleme seda koostegemise rõõmu tundnud. Siis sünnivad ka lahendused, mis teevad meie maailma päev haaval paremaks kõigi nende eriliste inimeste jaoks, kes elavad Loobul, Antslas, Tallinnas, Helsingis ja New Yorgis. Kõik need lahendused on erinevad, sest mõni meist vajab paremat arstiabi või sissetulekut, mõni võimalust huviringi pääseda või turvalist kodu, kiiremat internetiühendust või võimalust kodumaale naasta ja me kõik aeg-ajalt ära kuulamist ja head sõna. Sellepärast ei saagi sellele vastata üks inimene, ükskõik kui tark ta ka ei oleks. Tõde ei selgu ainult Toompeal, tõde selgub ühistes aruteludes kõikide erakonna liikmetega ja kogu ühiskonda kuulates ning arvestades. Maailmavaate elluviimiseks ja ühiskonnas muutuste loomiseks on vaja palju inimesi. Ja niimoodi koos arutades, vaieldes ning lahendusi otsides sünnivad paremad otsused ja taastub uhkus sotsiaaldemokraatliku maailmavaate üle. Sest meid on vaja. Igaüht.

Sotsiaaldemokraatia põhiolemus on otsida ühiskonnas tasakaalu. Märgata ja hoolida kõigist inimestest. Toetada neid, kes vajavad, ning kaitsta neid, keda rünnatakse.

Eesti edu ei peitu selles, et õigesti valida, kas edukalt saaks tegutseda start-up või põllumees, end vabalt väljendada räppar või laulukoor, kas head haridust saab Harju- või Võrumaal. Vastupidi — sotsisaaldemokraadid seisavad selle eest, et meie vahel oleks vähem „või“ ja rohkem „ja“.

Vähem olukordi, kus ühe heaolu vastandub teisele, ja rohkem neid, kus kõigi heaolu kasvab. Sellist mõtteviisi on Eestile vaja, eriti tänases kiiresti muutuvas, tihti segases ja vastuoludest tulvil maailmas.

Ma tean, et meil on väga head inimesed ja mul oleks suur rõõm koos kõigi teiega esimehe rollis meie erakonda ehitada. Ikka selleks, et Eesti ja maailm oleksid sõbralikud paigad.

Indrek Saar

  • Sündinud 20. veebruaril 1973 Kuressaares.
  • Erakonnaga liitus aastal 1998, praegune aseesimees.
  • Lõpetanud Kuressaare Gümnaasiumi, olnud vahetusõpilane Taanis Rønne gümnaasiumis, omandanud näitekunsti eriala EMTA Lavakunstikoolis.
  • Töötanud Rakvere Teatri direktori, Teatri NO99/Vanalinnastuudio nõuniku ja tegevjuhi, erakonna peasekretäri ja Eesti kultuuriministrina.
  • Riigikogu XI–XIV koosseisude liige, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee delegatsiooni liige ja juht aastatel 2007–2015, Rakvere linnavolikogu aseesimees, valiti Tallinna linnavolikokku 2013 ja 2017.
  • Abielus, kaks tütart.

Erakonna sisevalimisedLauri LäänemetsRiina SikkutIndrek Saar