Indrek Saar: Seitsme euro seadus paljastab võimuerakondade võltsid lubadused ja silmakirjalikkuse

Kirill KlausPension

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar tõi enne seitsme euro suuruse täiendava pensionitõusu seaduse lõpphääletust riigikogu kõnetoolist välja valitsuserakondade kahepalgelisuse.

Saare sõnul laiutab praegu suure veelahe tegelikkuse ja selle vahel, mida tänased koalitsioonierakonnad oma valijatele pensionite kohta lubasid. „Keskerakond lubas tõsta 2020. aastal keskmist vanaduspensioni 100 euro võrra, et 2023. aastal jõuaks pension 700 euroni. Lisaks lubati hoida keskmine vanaduspension tulumaksuvaba. EKRE lubas omakorda panna pensionid kasvama, et keskmine pension kerkiks nelja aastaga kahekordseks, ligi 800 euroni,“ rääkis Saar. Koalitsioon ehib end võõraste sulgedega, väites, et aastate eest seadusesse kirjutatud indekseerimisest tulenev 38 euro võrra kerkiv pension on justkui nende teene, lisas Saar. Valitsuse teene on vaid 7 eurot ja sellestki sööb suure osa ära keskmisele pensionile uuest aasatast rakenduv tulumaks.

„Samas on valitsus asunud turbokiirusel ellu viima Isamaa teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise plaani, milleks neil mandaati ei ole – Isamaad toetas valimistel vaid 11,4 protsenti valijatest,“ märkis Saar. „Kogumispensionit lammutatakse hoolimata majandusteadlaste, rahvusvaheliste majandusekspertide ja sotsiaalteadlaste teravast kriitikast. Seda tehes lükkab valitsus Eesti veel suuremate homsete probleemide ette – tulevikus saab pensione maksta ainult kõrgema maksukoormuse, pensioniea tõusu ning massilise sisserände arvel.“

Seitsme eurone pensionitõus ei too Saare sõnul pensionäre välja vaesuslõksust ega aita neil tasuda hooldekodu kulusid. Sotsiaaldemokraadid usuvad, et Eesti inimestel on põhiseaduslik õigus väärikale vananemisele, sh inimväärsele pensionile. Ja me usume, et Eesti inimesed väärivad seda, et valitsus peaks oma sõna. Tänane valitsus seda ei tee.