Ivari Padar: EKRE mõisasakste süda tuksub Rüütelkonnale, mitte “talumatsidele”

digiMaaelu

Põllumehed jäid kriisiajal, mil piima ja liha hinnad langevad, toetustest ilma. Küll leidis valitsus raha Toompeal asuva Rüütelkonna hoone renoveerimiseks, kirjutab sotsiaaldemokraat ja riigikogu maaelukomisjoni liige Ivari Padar EPL-i arvamusportaalis.

Pole üllatus, et järgmise aasta riigieelarves puudub üleminekutoetuste rida. Terve kevade ja suve vedas valitsuse üks osapool põllumeestega vägikaigast. Vaenas, kiusas ja halvustas neid selle eest, et nad seisid oma elatise ja saagi eest. Nüüdseks ongi valitsus leidnud, et isepäisust ilmutanud põllumehed jäävad üleminekutoetustest täielikult ilma – võimalikust 15 miljonist eurost ei ole kavas välja maksta sentigi.

Sellel otsusel on selge EKRE käekiri ja seda hoolimata sellest, et maaeluministri pani ametisse EKRE. Kuigi koalitsioonileppes on mustvalgel üleminekutoetuste maksmise lubadus kirjas. EKRE aeg on ka põllumajanduspoliitikasse täiel rinnal sisse murdnud.

Küll torkab uues eelarves silma, et valitsus tahab ära renoveerida Toompeal asuva Rüütelkonna hoone, kus veel läinud sajandi esimestel kümnenditel käisid koos Põhja-Eesti aadlisuguvõsade esindajad ja mõisaomanikud.

Rüütelkonna endise hoone põhjaliku remondi ja mööbli tarbeks on plaanis eelarvest jagada 13,5 miljonit eurot. See rahanumber jääb vaid pooleteise miljoniga alla summale, mis kulub põllumeestele hädasti ära praegusel keerulisel ajal, kui liha ja piima hinnad langevad.

Seis on tragikoomiline – EKRE mõisasakste süda tuksub Rüütelkonna vaimus ning „talumatsid“ on 2021. aasta rahasajus kõrvale lükatud ja kuivale jäetud.

Vaieldamatult tuleb Toompeal asuv esinduslik hoone korda teha ja majale uus elu anda. Kuid võinuks mõne aasta veel kannatada ja suunata praegu raha pakilisematele asjadele. Teha selline valik olukorras, kus riigieelarve maht on enneolematult suur, on pehmelt öeldes kummastav.

Ma siiski loodan, et põllumeeste altvedamine ei saa ka sel aastal teoks: eelarvedebatid on riigikogus alles algamas ja koalitsiooni ridades on küllalt neid, kes saavad maaelust ja põllumeeste muredest sügavuti aru.

Ivari Padar: EKRE mõisasakste süda tuksub Rüütelkonnale, mitte “talumatsidele”