Jevgeni Ossinovski palus presidendil uurida päästeseaduse kooskõla põhiseadusega

Kirill KlausÕigusriik

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni liikme Jevgeni Ossinovski hinnangul antakse päästeseaduse muutmisega kriisitelefoni vabatahtlikele põhjendamatu ligipääs terviseandmetele. Ossinovski palus president Kersti Kaljulaidil hinnata kas ligipääsu andmine on põhiseadusega kooskõlas, vahendab ERR.

“Nüüd on nii, et saatsin president Kersti Kaljulaidile kirja, kantuna murest inimeste terviseandmete põhjendamatu kasutuse üle. Ühest kriisieelnõust õnnestus eraeluliste andmete ülemäärase kasutuse õigus välja rookida. Teise seadusega paraku nii hästi ei läinud ja Häirekeskuse kriisitelefoni vabatahtlikele antakse põhjendamatu ligipääs terviseandmetele,” teatas Ossinovski.

Riigikogu võttis kolmapäeval päästeseaduse ja relvaseaduse muutmise seaduse eelnõu vastu ning saatis presidendile väljakuulutamiseks. Eelnõuga antakse häirekeskuse kriisitelefoniteenuse osutamisel ligipääs tervise infosüsteemile, et pärida sealt andmeid kannatanu tervishoiuandmete kohta. Üks eesmärke on jagada nii kriisiolukorras kriisitelefoni kaudu infot lähedastele, kas nende pereliige on haiglas.

Ossinovski toob kirjas Kaljulaidile välja kolm punkti, mis teda seaduseelnõus häirivad. Esiteks riivab inimese nõusolekuta informatsiooni edastamine kolmandatele isikutele tervishoiuteenuse osutamise kohta inimese eraelu privaatsuse põhiõigust. Teiseks puudub Ossinovski hinnangul selle järgi vajadust, sest tema poolt häirekeskusele teostatud päringu järgi ei ole sellise infotöötluse jaoks vajadust tekkinud, teisisõnu pole lähedased kriisiabinumbrilt küsinud infot lähedaste hospitaliseerimise kohta.

Kolmandaks toob Ossinovski välja, et tervise infosüsteemi jõuavad hospitaliseerimise andmed alles tagantjärele, mitte vahetult, hospitaliseerimise ajal.

Ossinovski hinnangul “avab seadus ukse ühele kõige tundlikumale andmekogule ehk tervise infosüsteemile, mida siiani on kõik sotsiaalministrid kogu oma keharaskusega teiste ministeeriumite eest kinni hoidnud”.

“Pealegi, on olukordi, kus inimene on küll häirekeskuse jaoks lähedane, aga tegelikult kehtiva lähenemis- või viibimiskeeluga. Või on perekondlikud suhted muul moel piisavalt sassis, et oma asukohta öelda ei soovita,” lisas Ossinovski.

Jevgeni Ossinovski palus presidendil uurida päästeseaduse kooskõla põhiseadusega