Katri Raik 50-st tuhandest (!) parandusettepanekust: amoraalsetele käikudele tuleb vastu astuda

digiAus valitsemine

Mida saab teha opositsioon, kui koalitsioon käitub kui teerull? Tõsta käed üles või takistada jaburate otsuste vastu võtmist, küsib Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Katri Raik Eesti Päevalehes. 

Ja kõige tõhusam viis selleks on teha seaduseelnõule lugematu arv parandusettepanekuid. Just selle tee valisid sotsiaaldemokraadid, kes on valmis esitama seaduseelnõule, mis kaotab ära erakondade rahastamise järelevalve komisjoni, kümneid tuhandeid muudatusettepanekuid. Muud ei jää üle, kui valitsuserakondade kõrvad on kurdid, need ei kuule ega kuula.

Toon mõned näited selle kohta, kus viimase aasta jooksul on riigikogust surutud teerulliga läbi otsused, kus kaine mõistus ütleb, et see ei ole mõistlik. Peatselt täitub aasta päevast, kui parlamendi enamus langetas kange alkoholi aktsiisi. Tulemus ei lasknud end kaua oodata – Eesti inimesed tarvitavad ühe inimese kohta rohkem alkoholi kui soomlased. Alkoholisurmade arv on kerkinud viimase kümne aasta kõrgeimale tasemele ja eelmisel aastal viidi kainestusmajja 500 inimest rohkem kui üle-eelmisel.

Vastuväited ei kannata kriitikat

Või võtame sel esmapäeval riigikogus arutluse all olnud lasteaia kohatasu kaotamise eelnõu. Haridustee algab lasteaiast. Kui ülikool – haridustee kroon – on meil tasuta, kas siis alusharidus peab olema tasuline? Lastevanematele, kes soovivad ise panustada, peab mõistagi see võimalus alles jääma.

Põhiline vastuväide eelnõule oli, et see ei ole koalitsiooni ettepanek. Kolmanda näite toon riigikogu selle koosseisu põhivõitlusest, mis käib pensionireformi üle. Isegi kriisiajal ei suutnud koalitsioon loobuda seda teemat näppimast ja peatas riigi sissemaksed pensioni teise sambasse. Eelmise kriisi ajal 2009. aastal sellist lähenemist pooldanud eksperdid tunnistavad nüüd, et tegu oli ebatõhusa meetmega.

Tulen tagasi erakondade rahastamise järelevalve ja plaanitava seadusemuudatuse juurde, millega valitsuserakonnad saadavad Eesti ühiskonnale selge sõnumi: kilekotiraha aeg on tagasi. Kuidagi muud moodi ei ole võimalik põhjendada soovi kaotada kiirelt ära komisjon, mis on pädevalt ja professionaalselt erakondade rahaasjade üle valvanud. Just sellised häbiväärsed ja ebavajalikud algatused on üheks põhjuseks, miks erakondade populaarsus on erakordselt madal.

Amoraalsetele käikudele tuleb vastu astuda. Demokraatlike riikide parlamentide arsenali kuulub obstruktsioon, mis võib tunduda ekstreemne ja kurnav, aga mis lõppkokkuvõttes viib see edasi nii demokraatiat kui parlamentarismi.

Katri Raik 50-st tuhandest (!) parandusettepanekust: amoraalsetele käikudele tuleb vastu astuda