Lauri Läänemets: kas rahvastikuminister läheb vabakonna allasurumise teed?

Kirill KlausVabakond

Sotsiaaldemokraadid jälgivad murega rahvastikuminister Riina Solmani jõulist sekkumist Kodanikuühiskonna Sihtkapitali uue juhi valimise ning selle nõukogu liikmete nimetamise protsessi, mistõttu esitasid nad täna riigikogus ministrile arupärimise KÜSKi võimaliku politiseerimise kohta.

„2020. aasta suvel lõpeb KÜSKi üleviimine Tallinnast Viljandisse. KÜSKi nõukogu kuulutas 2019. aasta septembris välja uue juhataja konkursi. Pärast seda, kui konkursi tulemusena oli sõelale jäänud kolm juhatuse esimehe kandidaati, anti nõukogu liikmetele mõista, et nõukogu saadetakse laiali, kui juhatuse esimehe valimise protsess jätkub,“ ütles arupärimise üle andnud Lauri Läänemets.

Lisaks otsustas rahvastikuminister jaanuari alguses nõukogust tagasi kutsuda Vabaühenduste Liidu töötaja ja vabaühenduste esindaja Alari Rammo. „Eelnevalt oli kodanikuühiskonna arengu kontseptsiooni rakendamise valitsuskomisjon lükanud tagasi Solmani ettepaneku Rammo nõukogust välja arvata. Samuti läks minister vastuollu hea partnerluse põhimõttega, et kodanikuühiskond esitab ise oma esindajad KÜSKi nõukogusse,“ selgitas Läänemets. “Loodetavasti ei ole siin tegu plaaniga vabakonda alla suruda,” lisas ta.

Seoses rahvastikuministri sammudega küsivad sotsiaaldemokraadid Solmanilt, et mis põhjustel kutsus ta vabakonna esindaja Alari Rammo nõukogust tagasi ja millistel kaalutlustel keeldus esmakordselt arvestamast valitsuskomisjoni seisukohtadega, mis puudutavad nõukogu liikmete mehitamist.

„Kuidas tagate KÜSKi üleviimisel Viljandisse senise kodanikuühiskonna arendamise ja toetamise kompetentside säilimise olukorras, kus uus kodanikuühiskonna programm ja KÜSKi uus strateegia alles valmivad ning Rammo tagasikutsumisega kaob kogu senine järjepidev kompetents?,“ pärivad sotsiaaldemokraadid Solmanilt.