Lauri Läänemets: koalitsioon lahendas enda sisetüli, mitte Eesti suurimaks mureks kujunenud üldise hinnatõusu

digiElekter

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul on valitsuse kokkulepe kõrgete energiahindade leevendamise meetmete osas sündinud liiga hilja ja kitsas ega aita inimestel toime tulla aina kiireneva inflatsiooni ja sellega kaasneva hindade tõusuga, millest on kujunemas Eesti suurim probleem järgnevatel aastatel.

„Valitsusel võttis päevi aega, et jõuda kokkuleppele kuidas inimestele energiahindade tõusu osas appi tulla. Tegelikult on see gaasi ja piduri pedaalimine juba septembrist saadik valitsust iseloomustanud. Lahendatud on küll üks probleem, kuid tegeletud ei ole suurema probleemiga, mis juba tulemas on. Valitsuse eesmärk peaks olema ära hoida ülikiiret hindade tõusu, mis juba inimeste toimetulekut mõjutab,” sõnas Lauri Läänemets.

Ainuüksi tänaseks on energiast põhjustatud elukallidus söönud ära eelmise ja käesoleva aasta palgatõusud ning seadnud meie ettevõtjad nõrgemasse positsiooni  väliste konkurentidega. Eesti Panga hinnangul suurendab energia kallinemine ettevõtete tootmiskulusid ja liigub lähiajal edasi ka teiste toodete-teenuste hindadesse. See on kahjulik majanduse konkurentsivõimet ja seaks ohtu töökohad. Kiire hinnakasv vähendab ka inimeste toimetulekut ja ostujõudu.

“Vajame uusi kaugemale ulatuvaid otsuseid, mis aitaks majandust tasakaalustada, hoiaks ära ettevõtjaid kurnava palgaralli ning ei suurendaks inflatsiooni, kuid jätaks keskmisele Eesti perele rohkem raha kätte. Valitsus on arutanud erinevaid meetmeid, ent hetkel on otsustatud vaid kitsalt energia hinnatõusu hüvitavad toetusskeemid. Energia hinnatõusu pidurdavaid meetmeid me ei näe, mis tähendab, et valitsus tegeleb jätkuvalt vaid üksikute tagajärgedega, mitte juurprobleemidega,” tõdes  Läänemets.

Hindade kiire tõusu ennetamiseks ja leevendamiseks on vaja valitsusel asuda energiahinna kujunemist enam kontrollima ja toetama kiiresti ka ettevõtteid, kes tarbivad palju energiat ühiskonna jaoks esmavajalike kaupade tootmiseks ja müümiseks. Täiesti puudu on lahendused põllumajandus- ja toidutööstusele, millede tootmishindade tõus kõige suuremal hulgal inimesi mõjutama hakkab.

“Vaja on kehtestada hinnalagi börsile, toetusmeetmed ettevõtetele, tõsta tuleb toimetuleku määra ja tulumaksuvaba miinimumi. Ennaktempos tuleks kasutusse võtta Euroopa Liidu vahendid energia tootmise toetamiseks ja luua meetmeid, mis aitavad toidu kallinemist ennetada,” loendas Läänemets meetmeid, mille kohta valitsuselt otsuseid oodata.