Lauri Läänemets: On aeg maksuvaba miinimumi tõusuks – kuni 372 eurot rohkem kätte

digiArvamus

Maksuvaba tulu peab tõusma 600 euroni, sest enam vajavad toetust „nii meie keskklass kui ka väiksema sissetulekuga inimesed.“  Nii teatas Tanel Kiik 18. jaanuaril ehk vahetult pärast seda, kui valitsus jättis oma istungil toetuseta sotsiaaldemokraatide eelnõu, mille sihiks on võrdsustada tulumaksuvaba miinimum alampalgaga ehk viia maksuvabastus 654 euroni, kirjutab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets Õhtulehes. 

Keskerakonna aseesimees oleks justkui üleöö valgustatuks saanud. Kahjuks on tema avaldus variserlik ja sugugi mitte ainult ajastuse pärast.
On põhjust meenutada, et sotsiaaldemokraadid algatasid läinud aasta oktoobri alguses samasisulise tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, mille Keskerakonna ja Reformierakonna saadikud 15. detsembril ühiselt läbi kukutasid. Kuigi rääkisime terve sügise vältel kui ebaõiglane ja vale on korjata maksu nende inimeste töötasult, kes oma palgaga vaevu välja tulevad ja keda hoiavad vee peal sotsiaaltoetused, ei peetud meie eelnõu isegi debati vääriliseks. Jah, meie lahendus on Keskerakonna äsjasest ettepanekust heldem, aga mõlemad on suunatud sellele, et lisatuge saaksid nii väikese sissetulekuga inimesed kui ka need, kes teenivad mõnevõrra enam, nagu ka töö- ja terviseministri osutas.

Jaanuaris esitasime oma eelnõu teist korda. Vajadus pakutud maksumuudatuse on tänaseks muutunud lausa karjuvaks, sest enam kui kümneprotsendilisest hinnatõusust on saanud juba mitmendat kuud järjest elu lahutamatu osa. Kümned tuhanded pered ägavad järsult kasvanud energia- ja transpordikulude ning toiduainete kallinemise all.  Olgu siin väike tagasivaade eelmisse aastasse, mille statistikaameti andmetel andsid eluaseme ja transpordiga seotud hinnatõusid kogutõusust üle kahe kolmandiku.

Aasta võrdluses kallines kodudesse jõudnud elekter 44,5% ja gaas 27,5% ning bensiini hind kasvas 14,1% ja diislikütuse oma 12,8%. Toidukaupadest kerkis enim kartuli ja värske köögivilja hind – vastavalt 23,5 % ja 12,7%. Ääremärkusena neile, kes toidupoes hindu ei vaata: kartul ja köögiviljad on makaronide kõrval kesksel kohal vähemkindlustatud perede toidukorvis.  Ja toidukaupade hinnad lähevad mitmete ennustuste kohaselt Ukrainas toimuva koletu sõja mõjul jätkuvalt mühinal üles. Tegu on igapäevaste vältimatute kuludega, kuludega ilma milleta kuidagi ei saa.

Tõsiasi on see, et kui lähiajal midagi otsustavat inimeste kaitsmiseks ette ei võeta, siis paiskavad kohati pöörased hinnatõusud vaesusesse ka neid peresid, kes senini on kenasti toime tulnud.

Kaitset vajavad mitte ainult eakad ja madalapalgalised, vaid ka väga paljud tööinimesed  alustades õpetajatest, päästjatest, politseinikest ja hooldajatest ning lõpetades poemüüjatega. Ilma igasuguse inflatsioonitagi elab rohkem kui  viiendik Eesti inimestest suhtelises vaesuses. Nii sai 2020. aastal ligikaudu 10000 leibkonda toimetulekutoetust.

Keskerakonna tõetund on varsti käes. Keskerakondlastel tekib peagi riigikogus võimalus tõestada, et neil on maksuvabastuse ettepanekuga tõsi taga. Selleks, et midagi päriselt inimeste heaks ära teha, tuleb Keskfraktsiooni saadikutel hääletada meie eelnõu poolt. Kui maksuvaba miinimum jõuaks alampalga tasemele, jääks pensionäridele ja tööinimestele aastas kätte kuni 372  lisaeurot, mis aitab paremini katta sundkulude, eeskätt toidu ja transpordi hinnakasvu. Oleme eelnõu jõustamisajaks pakkunud 1. juuli, aga kahtlemata oleme nõus seda tähtaega ettepoole tooma. Riigieelarvele on maksuvaba miinimumi tõus igati jõukohane – katteallikaks on kõrge inflatsiooni tõttu ülelaekuvad maksumiljonid.

Vajadus on ka teiste hinnašokki pehmendavate otsuste järele. Sotsiaaldemokraadid seisavad veel toimetulekupiiri tõstmise ja erakorralise pensionitõusu varasemaks toomise eest, mis samuti aitaksid elukalliduse kasvuga sammu pidada. Loodetavasti oli Keskerakonna esimehel Jüri Ratasel tõsi taga, kui ta äsja ERRile antud intervjuus leidis, et toimetulekupiiri tuleks tõsta 200 euroni. Sisuliselt kordas ta reformierakondlasest sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo jaanuaris välja käidud mõttekäiku. Milles siis probleem? Kui koalitsioonipartnerid on ühel meelel, siis tuleb asi kiiresti ära teha, et inimestel oleks natukenegi kergem.

Ja muidugi tuleb tegeleda kurja juure ehk energia hindadega, mis on suuresti hinnatõusude põhjuseks.

Lauri Läänemets | On aeg maksuvaba miinimumi tõusuks – kuni 372 eurot rohkem kätte