Lauri Läänemets: riik on maksutuludest üle nuumatud, kuid rahandusminister ei raatsi toimetulekuraskustes inimestele sentigi loovutada

digiToimetulek

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul blokeerib rahandusminister põhjuseta sotsiaaldemokraatide eelnõu, mis aitaks kaitsta pensionäre ja suurt osa madalapalgalistest töötajatest hindade kallinemise eest. Kõrge inflatsiooni tingimustes laekub riigile rekordiliselt makse, mille tagasi suunamist inimeste toimetuleku parandamiseks minister Keit-Pentus Rosimannus tänasel valitsuse istungil ei toeta.

“Tegemist oleks kõige kiirema ja tõhusama viisiga ennetada juba täna inimeste vaesusesse sattumist vähendades samas palgaralli survet tööandjatele. Rahandusministri põhimõtteline vastuseis näitab ilmekalt, et Reformierakond ei suuda adekvaatselt hinnata majanduses toimuva mõju rahva heaolule. Lisaks on praeguses keerukas julgeoleku olukorras vastutustundetu lasta inimeste majanduslikul olukorral halveneda,” ütles Läänemets.

Rahandusministeeriumi andmetel kasvas riigi maksulaekumine mullu 2020. aastaga võrreldes 16,7 protsenti, riigieelarve prognoos täitus 117,6- protsendiliselt. Maksulaekumiste kasvu mõjutas oluliselt sügisel hoogustunud inflatsioon, mis käesoleval aastal võib omakorda suurendada maksude laekumist rohkem kui poole miljardi euro võrra.

„Juba mitmendat kuud järjest on enam kui kümneprotsendiline hinnatõus reaalsus,  kus eeskätt kallinevad vältimatud kulud nagu näiteks toit, eluasemekulud ja transport. Igapäevaste vältimatute kulude kallinemine ohustab kümnete tuhandete perede toimetulekut. Praeguses hinnarallis peame kaitsma nii eakaid, aga ka tööinimesi alustades õpetajatest, päästjatest, politseinikest ja hooldajatest lõpetades poemüüjatega. Kui riik ei võta täna samme oma kodanik hinnatõusu eest kaitsmiseks, jäävad Eesti pered tuntavalt vaesemaks,“ hoiatab Lauri Läänemets.

Sotsiaaldemokraadid on riigikogule esitanud eelnõu tulumaksuvabastuse suurendamiseks. Eelnõu kohaselt tõstetakse alates 1. juulist 2022 maksuvaba tulu 654 euroni, mis jätab pensionäridele ja alla 2100 eurot teenivatele inimestele aastas kätte kuni 372 eurot rohkem. Ettepaneku maksumus on 2022. aastal 44 miljonit ja 2023. aastal 84 miljonit eurot. “Rahandusminister väidab küüniliselt, et muudatuse elluviimiseks puudub katteallikas, kuigi kasvanud maksutuludes on see selgelt olemas,” lisab Läänemets.

Rahandusministeerium teatas kolmapäeval, et ei toeta tänasel valitsuse istungil sotsiaaldemokraatide esitatud seadusemuudatust.