Marianne Mikko valiti ÜRO järelevalvekomisjoni liikmeks

PiretNaised, Võrdõiguslikkus

Endine Euroopa Parlamendi ja riigikogu liige Marianne Mikko valiti võidupäeval ÜRO naisteõiguste konventsiooni (CEDAW) järelevalve komisjoni liikmeks. Hääletusel osales 187 riiki ja 23 kandidaadist jäi sõelale 12.

„Eesti jaoks on see ajalooline esimene kord olla CEDAWi liige. Olen õnnelik, et meie jõupingutused kandsid vilja,“ ütles Marianne Mikko oma võitu kommenteerides.

“Kuigi omavahel konkureerisid eksperdid, siis kampaania ilma diplomaatide osaluseta poleks tulnud kõne alla. Eestlastel oli väike, aga väga tõhus naiskond, kes tegi möödunud suvest saadik igapäevaselt kampaaniat. Olen meie välisministeeriumile erakordselt tänulik. On kõva sõna saada mandaat 109 riigilt,“ märkis Mikko.

CEDAW oli üks esimesi ÜRO konventsioone, mille taasiseseisvunud Eesti Vabariik ratifitseeris. Järelevalve komisjon käib kolm korda aastas koos Genfis. Kõik konventsiooniga liitunud riigid peavad perioodiliselt esitama aruandeid, millele CEDAWi liikmed annavad oma hinnangu. Eesti peab oma naisteõigusi kajastava aruande esitama 2022. aastal.

Marianne Mikko nelja-aastane mandaat algab aastal 2023. Tema kõrval osutusid veel valituks Kuuba, Uganda, Sri Lanka, Nigeeria, Hispaania, Iisraeli, Egiptuse, Bulgaaria, Asebaidžaani, Trinidad Tobago ja Jaapani esindajad.