Marju Lauristin: sotsid said parema positsiooni

Ann VaidaValitsemine

Veteranpoliitik ja sotsiaaldemokraatide eurosaadik Marju Lauristinkiidab uut valitsusliitu ja koalitsioonilepingut ja leiab, et sotsidepositsioon sai võrreldes eelmise valitsusega oluliselt paremaks. Sellest kõneleb Lauristini sõnul ainuüksi fakt, et sotsid said ühe ministrikoha juurde. “Peale selle on tagasi valitsuses väga tugevad ministrid – Sven Mikser, Andres Anvelt ja Urve Palo,” ütles Lauristin ERR-i portaalile.

Lauristin pidas oluliseks arenguks seda, et on asutud muutma maksusüsteemi. “See on olnud nagu üks kivisse raiutud põhimõte, et maksusid ei muudeta,” lausus ta.

“Tegelikult vajab kogu Eesti maksusüsteem tasakaalustamist. See hoiak, et uus valitsus kavatseb maksudega tõsiselt tegeleda, on väga positiivne,” lisas Lauristin.

Lauristini hinnangul võib uus koosseis kesta vähemalt järgmiste riigikogu valimisteni. “Vaadates seda, kui sõbralikult on praegu kulgenud uue valitsuse moodustamine ja hoopis laiema kaasamissooviga on toimunud see arutelu, siis kindlasti valimisteni, aga ma arvan, et see võib ulatuda ka üle valimiste,” sõnas Lauristin.

“Ma arvan, et väga paljud inimesed tunnevad praegu mingisugust kergemat hingamist, et vähemalt on lootus, et hakatakse rohkem kuulama ühiskonnas erinevaid hääli,” kommenteeris Lauristin veel.

Seda, et näiteks Keskerakond juhul kui Reformierakond esimehe välja vahetab, IRL-i ja sotsid üle parda viskaks ja Reformierakonnaga valitsusliidu moodustaks Lauristin ei usu.

Marju Lauristin ütles pärast eelmise valitsuse koalitsioonileppe allkirjastamist ERR-i uudisteportaalile, et isikutevahelised pinged lõhuvad valitsuse enne järgmisi riigikogu valimisi. Lauristin pidas siis koalitsioonilepet ennast sotsidele vastuvõetavaks, ent valitsuse koosseisuga ei olnud rahul.

Eelmises valitsuses kuulusid sotsidele töö- ja terviseministri, ettevõtlusministri, kultuuriministri ja kaitseministri koht.

Uues valitsuses saavad sotsid tervise- ja tööministri, kultuuriministri, välisministri, siseministri ning ettevõtlus- ja majandusarengu ministri kohad.

Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ja IRL-i valitsusliidu koalitsioonilepe sai esmaspäeval riigikogus allkirjad. Keskerakonna esimees ja peaministrikandidaat Jüri Ratas sai riigikogust volitused valitsuse moodustamiseks.

ERR