Minister Riina Sikkut käis verd andmas ja kutsub inimesi üles doonoriks tulema

Ann VaidaTervishoid

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub inimesi verd loovutama, kuna puhkuste perioodil ja kuumade ilmadega on verevarud oluliselt kahanenud, traumasid ja õnnetusi on aga suviti rohkem ning seetõttu on ka haiglate verevajadus suurem. Oma panuse andis täna ka tervise- ja tööminister Riina Sikkut, kes ühineb verekeskuse üleskutsega.

Eriti vajatakse 0, A ja B RhD negatiivse veregrupiga doonorite verd, kuid oodatud on ka kõikide teiste veregruppide doonorid. Verekeskus ootab inimesi verd loovutama Ädala tänava verekeskusesse ning DoonoriFoorumisse Tallinna kesklinnas.

Täna käis verekeskuses doonoriks tervise- ja tööminister Riina Sikkut, kes ei loovutanud doonorina verd esmakordselt. Ministri sõnul on loomulik, et endast ja teistest hoolivad ning hea tervisega inimesed ka doonorina head teevad ning kutsus kõiki terviseteadlikke inimesi verekeskuse üleskutsele vastama ning doonorina panustama.

„Suurt rõõmu teeb, et meie meedias vahendatud kutsele vastas eile üle 160 inimese. See näitab, et Eesti inimesed ei ole abivajajate suhtes ükskõiksed ning leiavad kiirete asjatoimetuste ning ka puhkuste ajal aega, et head teha,“ rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste. Ta rõhutas: „Haiglad vajavad ka suvel patsientide raviks doonorite abi, sest inimesed on aktiivsemad ning õnnetusi on paraku rohkem. Meil on mitu aastat olnud juuli haiglate nõudmiste rekordkuu. Seega ootab verekeskus jätkuvalt kõikide veregruppide doonorite täiendavat abi Tallinnas verekeskuses Ädala tn 2 ja DoonoriFoorumis Narva mnt 5.“ Dr Kullaste tänas kõiki verd loovutanud doonoreid ja pani verekeskusele appi tõttavatele inimestele südamele, et nad arvestaksid pisut pikema ooteajaga ning kindlasti pärast vereloovutust võtaksid aega taastumiseks.

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud, vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat. Kahe vereloovutuse vahe on minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva, doonoriks tulles tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument. Kõige värskemat infot veregruppide vajaduse kohta saab verekeskuse kodulehelt verekeskus.ee

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eelmisel aastal tehti Eestis vereülekandeid ligi 15 000 patsiendile.

Verekeskus (Ädala 2) on avatud E, R 8-16, T-N 11-19 ning DoonoriFoorum (Narva mnt 5, Foorumi keskuse 4. korrusel) E-N 11-19, R 11-16.