Natalie Mets: alustame pidudega kl 23 asemel paar tundi varem – võidavad korraldajad ja publik

digiÖöelu

Öine meelelahutus on valdkonnana olnud taasavatud kuu aega. Pean selle all silmas koroonapiirangutest priid tegutsemist, mis laseb baaridel ja ööklubidel hoida uksed avatud kasvõi koiduni. Kollektiivselt küll hingati piirangute langedes kergendatult, kuid siis algas topelt intensiivne töö, sest tegelikult võib praegust etappi võrrelda taastusraviga, kus lõpptulemus veel selge ei ole.

Kaks aastat on piisavalt pikk aeg muutuste juurdumiseks ja nii on juhtunud öise meelelahutuse jaoks kahe väga olulise sihtgrupiga. Valdkonna jaoks oluline teenindav personal on paljuski edasi liikunud teiste erialade juurde ning muutunud on publiku väljas käimise harjumused. Need muutused kajastuvad ettevõtete finantsarvestuses, mis pärast kahte ebastabiilset aastat on niikuinii rabedad.

Tööjõukulud on suurenenud kohati kolmekordselt ja kroonivad üle üldist hinnatõusu.
Eriti keerulises olukorras on Tallinna kontserdikohad, sest alates 2021. aasta septembrist kehtivad linna poolt seatud uued alkoholi jaemüügi piirangud, mille tulemusel näevad mitmed asutused igakuiselt 15-20% suurust käibelangust.

Ma ei ole kunagi teinud saladust sellest, et ei pea neid piiranguid mõistlikuks ning ka politsei statistika näitab, et võrreldes möödunud aastatega ei ole piirangud vähendanud heakorra rikkumisega seotud väljakutseid. Aga seni kuni need piirangud kehtivad ning rahalaeva ka mujalt ei paista, saame ühiselt liikuda ühe ammuse unistuse suunas ning nihutada öist meelelahutust varasemaks.

Vestlesin hiljuti ühe tuttavaga, kes on aastaid erinevatel positsioonidel öötööd teinud, baariabist ja piletimüüjast turva ja kokteilimeistrini välja. Ta ütles, et armastab klubikultuuri väga, kuid sellest tööst tingitud unehäiretest vabanemine võttis mitu aastat ning seetõttu ta enam öösiti ei tööta.
Sarnaseid vestlusi olen lõputult pidanud ka tuttavate muusikute ja DJ-dega, kes sooviksid oma esinemised ära teha õhtu esimeses pooles, kus rohkem energiat on nii neil kui ka publikul.
Usun, et kõigil meil on jäänud mõnele kontserdile või peole minemata, sest kodus väljapuhkamine on olnud prioriteetsem.

Seega on mul ettepanek nii korraldajatele kui ka publikule – alustame varem, sest nii on kõigil parem!

Kui hetkel on pidude tavapäraseks alguseks kell 23, siis võiksime algusaja tuua tund või kaks varasemaks ning selle arvelt ka varem lõpetada. Niimoodi saavad artistid lavale ja lavalt maha inimlikul ajal; baarid ja ööklubid võidavad tagasi alkoholi jaemüügi piirangutest tingitud rahalise kaotuse ning ka meelelahutust nautivad inimesed jõuavad koju varem, mille tulemusel on päevavalgel veedetud nädalavahetus pikem.

ETTEPANEK | Natalie Mets: alustame pidudega kl 23 asemel paar tundi varem – võidavad korraldajad ja publik