Peep Peterson: Töötajate karistamine maksudega tuleb lõpetada

PiretMaksud

Maksupoliitikas tuleb teha jõulisi samme selleks, et Maxima kassapidaja ei peaks ülal pidama kogu tervisesüsteemi ja õiglane panustamine jaotuks ühiskonnas ühtlasemalt. 

Tervise- ja tööminister Peep Peterson tõdes, et tänane maksusüsteem on ebaõiglane eelkõige just madalapalgaliste töötajate osas. “Tänane seis on, et töötaja maksab peaaegu poole oma väljateenitud tuludest ära enne veel, kui ta jõuab oma rahadega poodi, ja seal maksab ta võrdselt teistega kakskümmend protsenti käibemaksu,” nentis Peterson.  “See ei ole normaalne ja selgelt tuleb maksukoormust ühtlustada kõikide maksude lõikes.” 

Petersoni sõnul on ebavõrdsus põhjus, miks on väga oluline astmelise tulumaksu vaatenurgast anda madalama palgaga inimestele soodustusi. “Teisalt on ka oluline vaadata ja leida võimalusi kehtestada üldine tervisemaks, millega kõik hakkaksid ühtemoodi võrdselt oma tuludest panustama haigekassa ravi ülalpidamisse,” lisas Peterson.

Täna moodustavad tööjõukuludest veerandi sotsiaalmaks ja ligi 20 protsenti kogukulust tulumaks. “Samal ajal maksavad paljud ettevõtjad ja advokaadid kõigest miinimumtasemel sotsiaalmaksu ja jätavad sellega ka absoluutarvudes suurema koorma oma vanemate ja laste ravist maksta töölepingulistele töötegijatele, selgitas Maxima kassapidajatele,” selgitas Peterson. Ta viitas, et ka osa luksuslikku eratarbimist toimub firmade alt, millega põgenetakse lisaks nii tulu- kui ka käibemaksu tasumise eest.