Raimond Kaljulaid: arutelu põgenikekriisi üle tuleb võimalikult kiiresti tuua riigikogu ette

digiSõda Ukrainas, Ukraina

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Raimond Kaljulaid tegi komisjoni reedesel istungil ettepaneku arutada Venemaa agressioonist Ukrainale tingitud ning kogu Euroopat puudutava uue põgenikekriisi olulise tähtsusega riikliku küsimusena riigikogu suures saalis.

„Oleme täna silmitsi olukorraga, kus keegi ei tea täpselt, kui palju on sügiseks Euroopas Ukraina sõjapõgenikke. Kui Venemaa asub senisest veelgi brutaalsemalt ründama Ukraina linnasid, tsiviilelanikke ja kasutab Ukraina rahva vastu keemiarelva, võib sõjapõgenike arv Euroopas kiiresti kasvada üle 10 miljoni inimese ning pole välistatud, et Eestisse jõuabki üle 100 000 inimese. Igal juhul saab põgenikega seonduv olema Eestis ühiskonnale väga suur väljakutse. Riik ja omavalitsused peavad olema selleks valmis. Vastav arutelu tuleb kiiremas korras üksikutest komisjonidest tuua riigikogu täiskogu ette,“ märkis Kaljulaid.

Kaljulaid rõhutas, et avaliku arvamuse uuringute kohaselt peab valdav enamus Eesti inimesi õigeks ja oluliseks sõjakoleduste eest põgenevate inimeste, eriti laste aitamist. Kuid samal ajal on Kaljulaidi sõnul Eesti inimestel kõigiti õigus oodata, et põgenikke aidates ei halveneks olulisel määral Eesti inimestele arstiabi, sotsiaalteenuste ja muude oluliste teenuste pakkumine ja kvaliteet. Samuti peavad Eesti riik ja omavalitsused pakkuma kõigile lastele head haridust ning tagama lasteaiakohad.

“Meie inimestele harjumuspäraste teenuste taseme hoidmine eeldab täiendavate võimaluste loomist sõjapõgenike jaoks, mis eeldab omavalitsuste täiendavat toetamist. On Eesti riigi ja omavalitsuste väärikuse küsimus, et me Ukraina sõjapõgenikke kõigiti aitame. Siia tulevad inimesed, kes on kaotanud selle, mida ka eestlased peavad kõige kallimaks – oma kodu, oma kodumaa ja paraku sageli ka oma lähedased. Naistel ja lastel on väga suur mure isade pärast, kes on jäänud Ukrainasse, et sõdida oma riigi iseseisvuse eest. Me peame neid inimesi aitama, kuid aidates ei tohi luua uut ebaõiglust. Ma ei ole kindel, kas valitsus saab sellest aru ja sellepärast ongi laiapõhjaline arutelu riigikogu täiskogu ees oluline,“ märkis Kaljulaid.

ELAKi liikmed arutavad põgenikekriisi käsitlemist riigikogu täiskogus sel nädalal. Kaljulaid avaldas lootust, et otsus saab olema positiivne.