Raimond Kaljulaid: lasteaedade kohatasu tuleb Tallinnas kaotada aasta lõpuni

Kirill KlausLapsed ja pered

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tallinna piirkonna juhi Raimond Kaljulaidi sõnul on Tallinna väljumisstrateegias toodud tähtaajad üldjoones mõistlikud. Konservatiivsem lähenemine koolitundide taastamisele on mõistlik. Sotsiaaldemokraatide meelest tuleks aga Tallinna lapsevanemad lasteaia kohatasust vabastada vähemalt aasta lõpuni ning mõelda ka kohalike ettevõtete toetamisele.

Kaljulaidi sõnul on majanduslikud näitajad erakordselt murettekitavad.

“Paljud ettevõtted on suurtes raskustes. Mõne kuu pärast võib Eestis olla üle saja tuhande töötu. Selles olukorras ei ole õige perede väljaminekuid järsult suurendada. Tallinna praegune kava suurendaks ühe lapsega pere väljaminekuid ühes kuus üle 70 euro, kahe lasteaialapsega perele suurenevad igakuised väljaminekud üle 140 euro. Ja seda juba juuni kuust alates, mil väga paljud lapsevanemad on samaaegselt saanud kätte koondamisteate. See on julm,” ütles Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul tuleks linnal langetada otsus lasteaiatasu küsimine peatada kuni aasta lõpuni ning asuda kohaselt läbirääkimistesse Keskerakonna ja EKRE valitsusega riigis, et kohatasu kaotataks üleriigiliselt ning seetõttu saamata jäänud tulu omavalitsustele kompenseerida.

“Sotsiaaldemokraatid on Riigikogu menetlusse andnud eelnõu, mis võimaldaks lasteaia kohatasu kaotada selliselt, et omavalitsused seetõttu ei kaota mitte ühtegi eurot. Midagi võiks Kõlvart ju Keskerakonna ja EKRE koalitsiooni toetamise eest Tallinnale vastu saada. Miks mitte lasteaia kohatasu kaotamise,” ütles Kaljulaid.

Täiendavalt peaks Kaljulaidi hinnangul Tallinn looma eraldi strateegia kohaliku ettevõtluse toetamiseks kriisiajal.

“Tallinnas luuakse üle 50% Eesti SKT-st. Tallinn saab ja peab kohalikke ettevõtteid kriisis täiendavalt toetama. Näiteks tuleks linnal eelarvemuudatusi tehes mõelda ka sellele, kuidas oma hangete ja ostudega maksimaalselt toetada Tallinnas tegutsevaid ettevõtteid. Võimalusi ettevõtete toetamiseks on küll ja veel,” ütles Kaljulaid.