Raimond Kaljulaid: Mihhail Stalnuhhini retoorika ohustab Eesti julgeolekut

PiretUncategorized

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid peab ohtlikuks Riigikogu liikme, keskerakondlase Mihhail Stalnuhhini avaldust, et Eestit juhivad “natsid ja fašistid“.

„On erakordselt kahetsusväärne, et sellise avaldusega on esinenud Riigikogu liige. See on Eesti julgeolekut ohustav retoorika,” leiab Raimond Kaljulaid.

Kaljulaid juhtis tähelepanu, et Venemaa Föderatsioon on agressiooni Ukraina vastu õigustanud kõige enam just vajadusega Ukraina “denatsifitseerida”.

“Venemaa Föderatsiooni propagandas on see kandev narratiiv, et Ukraina valitsus on natsistlik, seal on võimul fašistid ja fašismi õigustajad. Loomulikult on need süüdistused Ukraina suhtes täiesti alusetud. Sellele absoluutselt väljamõeldud ideoloogiale tuginedes tapetakse Ukrainas iga päev Ukraina mehi, naisi ja lapsi, pannakse toime koletuid sõjakuritegusid,” rõhutas Kaljulaid.

“Nüüd on samasuguse väite Eesti kohta esitanud Keskerakonna fraktsiooni mõjukas poliitik Stalnuhhin. Need pole niisama sõnad. Seda saab tõlgendada üleskutsena Eesti vastaseks agressiooniks. Venemaa saab tulevikus osutada Stalnuhhini avaldusele ja öelda: isegi teie enda parlamendi liikmed ju tunnistavad, et Eesti on natsistlik riik, kus õigustatakse fašismi, järelikult tuleb midagi ette võtta,” toonitas riigikaitsekomisjoni esimees.

Kaljulaidi sõnul kahjuks ei ole Keskerakonna puhul viimastel kuudel enam tegemist üksikjuhtumiga. Samas mustris ka Keskerakonna teise väga olulise poliitiku Yana Toomi väljaütlemised – näiteks on Toom avaldanud arvamust, et oleks olnud parem kui Narva tankimonumendi eemaldamine oleks viinud kokkupõrgete ja rahutusteni. “Kellele see oleks olnud kasulik? Kelle huvides on rahvustevaheline vaen ja kokkupõrked Eestis?”

Kaljulaid meenutas ka seda, kuidas samuti Keskerakonna fraktsiooni liige, Igor Kravtšenko väljendas suurt nördimust, et Eesti Vabariigi president kandis õlal embleemi, mis viitas Ukraina sõjas kuulsaks saanud loosungile: “Русский военный корабль, иди ..”. Keskerakondlase sõnul solvas see siinset venekeelset elanikkonda.

„Mida keskerakondlased taotlevad? Kas nad soovivad, et Eesti valitsus paneks Narva tagasi Eesti okupeerimist sümboliseerinud mälestusmärgid, väldiks edaspidi Venemaa sõjalaevastiku solvamist ning vabandaks Venemaa Föderatsiooni kodanike ees neile sanktsioonidega põhjustatud ebamugavuste pärast? Ei lähe läbi!,“ rõhutas Kaljulaid.

Riigikaitsekomisjoni esimehe sõnul kindlasti ei saa praeguses olukorras olla nii, et poliitik on ühe jalaga vabas Eestis ja teise jalaga teisel pool Eesti idapiiri. Ei saa korraga olla oma riigile lojaalne kodanik ja samal ajal selle riigi julgeolekut ohustavat retoorikat levitav kremlimeelne troll.