Raimond Kaljulaid: mitte 9. mai, vaid sügis võib tuua kokkupõrked ja tänavarahutused

digiHinnatõus

On kõlanud hoiatused, et lähimad nädalad tulevad Eestis seoses aprillirahutuste aastapäeva ja 9. maiga seoses keerulised ning välistada ei saa provokatsioone. Loomulikult ma väga loodan, et rahvustevahelist konflikti ei proovita provotseerida. Või kui keegi sellise katse teeb, siis see ei lähe läbi. Samal ajal tundub mulle, et väga tõsiselt tuleb valmistuda ka sügiseks. Sügisel on kõikvõimalike meeleavalduste, kokkupõrgete, koguni tänavarahutuste oht isegi suurem kui praegu.

Aasta aja pärast toimuvad riigikogu valimised. Valimiste eelne periood on alati närviline aeg. Rahvustevaheliste pingete kruvimine ja võimendamine pole kindlasti praeguses olukorras Eesti ühiskonna huvides, kuid kindlasti leidub ka sel korral neid, kes proovivad sel viisil suurendada enda isiklikku või oma erakonna poliitilist kapitali.

Ei saa välistada, et leidub ka selliseid tegelasi, kes siiralt usuvad, et praeguses olukorras ongi vaja kõigi vahenditega kaitsta oma tõde. Mõned Eesti poliitikud on viimastel aastatel teinud palju tööd selle nimel, et osa ühiskonnast suhtuks väga vaenulikult Eesti riiki. Vandenõuteooriad ja süvariigist rääkimine loomulikult suurendab ohtu kokkupõrgeteks inimeste ja võimuesindajate vahel. Eelmiste valimiste eel korraldas EKRE riigikogu ees meeleavaldusi, kuhu toodi võllapuud ja vehiti rusikatega.

Hinnatõusud jätkuvad ning endiselt on ebaselge, mis saab järgmisel talvel energiahindade osas. Energiahindade kiire tõus ning kõigi kaupade ja teenuste kallinemine paneb väga paljud inimesed objektiivselt väga raskesse majanduslikku olukorda.

Valitsus ei ole siiani suutnud kokku leppida adekvaatsetes meetmetes leibkondade toetamiseks praeguste hinnatõusudega toime tulemisel. Inimesed on inflatsiooni tõttu kaotanud sisuliselt ühe kuu palga või ühe kuu pensioni. Vastu pakutakse 50-eurost ühekordset toetust. See on mõnitamine. Paraku aeg lahendustes kokku leppimiseks hakkab otsa lõppema.

Sotsiaaldemokraadid on riigikogus andnud menetlusse eelnõu, mis näeb ette meie tulumaksusüsteemi reformi, mis suurendaks inimeste sissetulekuid. Meie ettepankust võidaksid õpetajad, haiglaõed, keskklassi tööinimesed ja madalapalgalised. Võidaksid ka eakad, kaasa arvatud need pensionärid, kes töötavad. Oluline on just see, et tõuseks inimeste palk või pension. Mitte keegi ei taha sõltuda toetustest. Palgast või pensionist peab piisama, et ära elada. Paraku valitsusel poliitiline tahe maksureformideks puudub.

Sõda loomulikult võimendab raskusi. Pinged ja frustratsioon olid ühiskonnas tugevalt õhus juba enne sõja algust, sügiseks on need kordades kasvanud ja kasvavad veelgi. Sügiseks sõja lõpp isegi mitte ei paista.

Täiendavalt on lähikuudel oodata teadet Soome ja Rootsi NATO-ga liitumise osas, mille kohta on ka mõned Eesti julgeolekueksperdid märkinud, et see võib kaasa tuua pingete kasvamise Eesti lähipiirkonnas.

Kõik see kokku avaldab ühiskonnale erakordselt tugevat mõju. Pingeline aeg soodustab väga erinevate konfliktide ning vastuolude teket, millest kõiki me ei oska täna veel ette näha. Ma väga loodan, et aprillirahutuste aastapäev ja 9. mai mööduvad suuremate intsidentideta. Pigem on hetkel ühiskond siiski ühtne ja ka provokaatorid mõistetakse hukka. Olen kindel, et nii enamik eesti- kui ka vene emakeelega Eesti inimesi soovib, et Eestis oleks rahu. Kuid sügiseks võib pilt olla teine. Sügis võib kaasa tuua meeleavaldusi, võimalikke uusi kokkupõrkeid ja koguni tänavarahutusi.

Kõik Eesti poliitilised jõud peaksid praegu tegema maksimaalselt pingutusi selle nimel, et hoida ühiskonnas ühtsust ja rahu, kuid selle asemel näeme osade poliitikute soovi häälestada inimesi üksteise vastu. See on erakordselt vastutustundetu ja ohtlik.