Raimond Kaljulaid: Venemaa konstitutsiooniparanduste täpset eesmärki on vara hinnata

Kirill KlausVälispoliitika

Riigikogu väliskomisjoni liikme Raimond Kaljulaidi sõnul tegi Venemaa president oma kõnes rea ettepanekuid põhiseaduse muutmiseks, kuid seda, kuidas nad täpselt mõjutavad Venemaa riigikorraldust, on väga vara hinnata.

“Muudatuste pakett on ulatuslik, puudutades nii presidendi võimu kui uute põhiseaduslike institusioonide loomist, aga ka teatud sotsiaalseid garantiisid elanikkonnale läbi miinimumpalga alampiiri ning pensionite indekseerimise. Nende täpset sisu ei ole avalikkusele tutvustatud. Sedalaadi muudatuste puhul on detailid erakordselt olulised ja enne kui neid ei ole teada, ei maksa kiirustada ka järeldusi tegema,” ütles Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul on eraldi huvipakkuv president Putini soov kehtestada Venemaa poliitilisele eliidile ja jõustruktuuridele piiranguid, mis puudutavad õigust elada või viibida välisriikides.

“Venemaa poliitilisele juhtkonnale aga ka julgeolekuorganite juhtidele kehtestatakse erinevaid piiranguid. Nendel ametikohtadel töötavatel inimestel ei lubata enam omada õigust välisriikides elamiseks. Tulevaste presidendivalimiste kandidaatidelt omakorda nõutakse 25-aastast katkematut riigis püsivalt elamist ning tundub, et kandideerimine soovitakse välistatada isikute puhul, kellel on kunagi olnud õigus elada mõnes välisriigis. Nende nõudmiste esitamise põhjuste kohta oleks väga huvitav saada rohkem infot,” ütles Kaljulaid.

Mis aga puudutab sellesse, et Venemaa president need küsimused just praegu ning mõnevõrra ootamatult tõstatas ning sellele järgnes kohe ka valitsuse tagasi astumine, siis selles ei ole Kaljulaidi sõnul iseenesest midagi väga üllatavat.

“Meenutagem, et nii see on ikka olnud. Ootamatud olid 1991. aasta augustisündmused, mis viisid N Liidu kiire lagunemiseni. Sama ootamatu oli president Jeltsini tagasi astumine aastatuhande vahetusel, mis omal ajal avas tee võimule praeguse presidendi jaoks. Sellepärast on Venemaa tuleviku ennustajaid alati väga huvitav jälgida. Ma imetlen nende julgust alati teada väga kindlalt ette seda, mida Venemaal ja Kremlis teab paremal juhul väga kitsas ring otsustajaid – kui nemadki,” ütles Kaljulaid.